Kara do 5 tys. zł. Uważaj, gdzie wyrzucasz żarówki
Przepalona żarówka, świetlówka czy źródło LED - zwykła, codzienna sytuacja. Jednak warto wiedzieć, że wyrzucenie źródła światła do złego pojemnika, może nieść za sobą przykre konsekwencje. Kara za złe segregowanie odpadów to nawet 5 tys. zł.
25.08.2024 19:27
Postęp technologiczny pozwala na stosowanie różnorodnych źródeł światła w naszych domach. W ostatnim czasie najpopularniejsze są źródła LED, ale nie brakuje świetlówek, żarówek halogenowych, a nawet tradycyjnych żarówek wolframowych. Należy mieć świadomość, że w zależności od typu "żarówki", należy postępować z niąw inny sposób.
Przepisy regulują podejście do segregowania odpadów. Każdy z nas ma obowiązek właściwego zarządzania odpadami. W związku z tym trzeba wiedzieć, jak postępować z różnorodnymi śmieciami. W przypadku większości przedmiotów segregacja jest intuicyjna. Jednak czasem nie jesteśmy pewni, co zrobić z konkretnym odpadem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elektrośmieci, w tym zużyte świetlówki, powinny być przekazywane do wyznaczonych punktów zbiórki. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą do 5 tysięcy złotych, dlatego lepiej nie ryzykować.
Kara za spaloną żarówkę - jak jej uniknąć?
Aby uniknąć grzywny za wyrzucenie świetlówki do śmietnika, można skorzystać z jednej z trzech metod bezpiecznego pozbycia się jej. Pierwsza opcja to pozostawienie zużytej świetlówki w sklepie przy zakupie nowej. Każdy sklep, który sprzedaje nam świetlówkę, ma obowiązek przyjęcia takiej samej ilości sztuk zużytych źródeł światła.
Drugą możliwością jest oddanie zużytych żarówek w hipermarkecie. Sklepy wielkopowierzchniowe są zobowiązane przyjąć takie odpady bez ograniczeń i bez względu na to, co w danym sklepie kupujemy. Jest tylko jeden warunek - żaden wymiar zewnętrzny urządzenia nie może przekraczać 25 cm.
Ostatnia opcja to dostarczenie przepalonych świetlówek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W PSZOK-ach przyjmowane są wszelkie odpady komunalne, w tym zużyte źródła światła.
Co ze źródłami LED i zwykłymi żarówkami?
W przypadku tradycyjnych żarówek, a także żarówek halogenowych, sprawa jest prosta. Ze względu na ich prostą konstrukcję, a także brak możliwości poddania procesowi recyklingu, źródła takie wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane. Można oddać je też w punktach zbiórki elektrośmieci.
Inaczej ma się sprawa ze źródłami LED. Ten rodzaj "żarówek" (technicznie nie są one żarówkami) można poddawać recyklingowi. Z tego względu tego rodzaju zużyty sprzęt powinien trafić do pojemnika na żarówki, punktu zbiórki elektrośmieci lub do sklepu, gdzie kupujemy nowe źródło światła.