Karta graficzna do gier - jaką wybrać?

Karta graficzna do gier - jaką wybrać?

Karta graficzna do gier - jaką wybrać?
Henryk Tur
29.11.2010 22:54, aktualizacja: 14.01.2022 14:27

Jaka karta graficzna do gier przyda się najbardziej naszym Czytelnikom? Na czym będą mogli wycisnąć maksymalne detale każdego tytułu? Pozwoliłem sobie przygotować kilka propozycji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Zapraszam do przeczytania - może się skusicie na którąś.

Jaka karta graficzna do gier przyda się najbardziej naszym Czytelnikom? Na czym będą mogli wycisnąć maksymalne detale każdego tytułu? Pozwoliłem sobie przygotować kilka propozycji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Zapraszam do przeczytania - może się skusicie na którąś.

Karta graficzna do gier a reszta komponentów

Zacznę jednak od tego, że jeśli chcemy wycisnąć maksimum możliwości, jakie daje mocna karta graficzna, musimy zadbać także i o jakość innych elementów zestawu. Sercem ma być mocny [zasilacz](http://Potężny PC i Xbox 360 w jednej obudowie) (najlepsze są 600 W), adekwatny procesor, a im więcej RAM, tym lepiej. Nic zresztą dziwnego - jaka karta graficzna do gier pokaże pełnię możliwości przy cieniutkim procesorze?

Obraz

Karta graficzna do gier powyżej 1300 zł

Zaczynam od górnej półki, gdzie znajdują się dwa modele: Nvidia GeForce GTX 580 oraz Radeon HD 5970. Każda z tych propozycji to naprawdę mocna[ karta graficzna](http://Recenzja nVidia GeForce 3D Vision). GTX 580 pracuje cichutko, ma dobrze pomyślany układ chłodzenia (aluminiowy radiator bez ciepłowodów, stalowa konstrukcja do usztywniania PCB i chłodzenia kości pamięci), zapewnianą przez architekturę Fermi wysoką wydajność - czego chcieć więcej? Jaka karta graficzna zapewni nam podobne efekty?

Nvidia GeForce GTX 580
Nvidia GeForce GTX 580

Oczywiście wymieniony wraz z produktem Nvidii Radeon HD 5970. Wyłożyć trzeba ponad 2000 zł, a otrzymujemy za to sprzęt, który starczy na lata. Karta wykorzystuje dwa układy Cypress, co zapewnia maksymalną wydajność przy niskim poborze mocy - 42W w spoczynku i 294W pod obciążeniem.

Ta bardzo mocna karta graficzna pozwala nastawiać maksymalne rozdzielczości, detale, antyaliasing i inne elementy. Po prostu oko bieleje, choć portfel długo tego zakupu nie zapomni. Ta karta graficzna do gier to dobra inwestycja.[ Crysis 2](http://Crysis 2 w multiplayer. Szast prast po mordzie i cloak!) będzie śmigał na full detalach jak samochód Formuły 1.

Radeon HD 5970
Radeon HD 5970

Karta graficzna do gier poniżej 1300 zł

Karta graficzna do gier nie musi kosztować majątku. Podam kilka przykładów: GeForce GTX 460, Radeon HD 6870/6850, Radeon 5770, GeForce GT 450. Każda z nich to naprawdę wydajna, mocna karta graficzna, która z pewnością udźwignie bez problemu większość gier w najwyższych detalach.

Dlaczego są zatem tańsze od wyżej wymienionych? Tu wypadałoby zagłębić się w szczegóły techniczne, jak na przykład architektura, ale nie chcą Was zanudzać; musicie wierzyć mi na słowo - są naprawdę bardzo dobre. []Metro 2033](http://Metro 2033 – recenzja [wideo) czy inny wymagający tytuł to dla nich test, który przejdą pozytywnie.

Obraz

Karta graficzna do gier na laptopie

Karta graficzna do gier, które instalujemy na laptopie, ze względu na specyfikę lapka będzie nieco inna. Jednak i tu mocna karta graficzna ma rację bytu. A doskonałym przykładem jest Nvidia GeForce GTX 480M. Ma ona 2 GB bardzo szybkiej pamięci GDDR5, a w najwydajniejszych laptopach dla graczy montowane są nawet dwie takie karty pracujące w trybie SLI! Cena sprzętu z takimi rozwiązaniami to wydatek ponad 6 tys. zł. [Laptop](http://Seria ROG. Laptopy Asusa dla wymagających graczy) tego typu to zabawka dla naprawdę zamożnych.

Obraz

ATI Mobility Radeon HD 5870 to z kolei inna bardzo mocna karta graficzna, choć wolniejsza o kilkanaście procent od poprzedniej. Laptop z nią kosztuje poniżej 5 tysięcy (np. Asus G73JH z procesorem Intel Core i5). Oczywiście są też lapki z dwiema takimi kartami, wtedy już mamy najwyższą półkę cenową. Tak czy owak - ta mocna karta graficzna pozwoli na doskonałą zabawę na laptopie. Oczywiście jeśli chcemy pograć w [Mario](http://Zbyt dużo grania w Mario prowadzi do…) czy Tetrisa, można sobie darować.

Asus G73JH1
Asus G73JH1

Tańszy model to Nvidia GeForce GTX460M. Ta karta graficzna do gier ma oparty na architekturze Fermi procesor graficzny, który oferuje obsługę wszystkich najnowszych funkcji graficznych. Jest to również mocna karta graficzna - jej wydajność pozwoli zagrać w najnowsze tytuły. Inne tego typu modele, które nie wykończą nam konta w banku, to: Nvidia GeForce GTS 360M, Nvidia GeForce GTX 260M czy też ATI Mobility Radeon HD 5850. Takie karty graficzne do gier da się nabyć w rozsądnych cenach.[ Portfel](http://Ukradł NDS, żeby zaimponować dziewczynie) nie dozna zbyt dużego szoku.

Obraz

Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Wam poczuć w pełni radość z elektronicznej rozrywki. A ja na koniec chciałem podziękować Jackowi Klimkowiczowi z braterskich blogów PCskan oraz Gadżetomania za porady i konsultację.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)