Kaspersky pracuje nad biżuterią, która ochroni nasze dane biometryczne

Kaspersky pracuje nad biżuterią, która ochroni nasze dane biometryczne

Kaspersky pracuje nad biżuterią, która ochroni nasze dane biometryczne
Źródło zdjęć: © MAteriały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak
29.12.2019 08:36, aktualizacja: 29.12.2019 23:27

Firma Kaspersky rozpoczęła współpracę z producentem biżuterii ze Sztokholmu celem stworzenia niezwykłej biżuterii i akcesoriów, w których zastosowana zostanie zupełnie nowa technologia ochrony naszych danych biometrycznych.

Dane biometryczne stają się coraz powszechniejszą metodą zabezpieczania naszych urządzeń, zastępując hasło czy PIN. Użycie odcisku palca, skanu tęczówki czy naszej twarzy to nie jest już technologia rodem z science fiction, ale wraz z jej popularyzacją, powstają również nowe zagrożenia.

Dane biometryczne każdego człowieka są unikatowe, dlatego powinno nam zależeć na ich ochronie. Niestety nie wszystkie bazy danych potrafią zagwarantować użytkownikom ten komfort i jak zauważa Kaspersky: "w 2015 roku w wyniku ataku hakerskiego na Federalny Urząd Zarządzania Kadrami Stanów Zjednoczonych wyciekło 5,6 miliona odcisków palców". Właśnie na wypadek kradzieży danych biometrycznych przez przestępców, Kaspersky wraz ze szwedzkim producentem biżuterii Benjaminem Waye'em proponują nową formę ochrony skanów naszych odcisków placów.

Zobacz też: Zabezpieczenia biometryczne nie gwarantują pełnej ochrony

Pierwszym owocem tej współpracy jest pierścień z nadrukowanym sztucznym odciskiem palca, który może być wykorzystywany do np. odblokowania telefonu. Dzięki temu prostemu gadżetowi możemy uzyskać dostęp do naszych urządzeń, a jednocześnie nie narażać się na kradzież naszych własnych danych biometrycznych. Sztuczny odcisk palca można zmienić i zresetować, a sam pierścień w razie potrzeby można wymienić na nowy.

Obraz
© Materiały prasowe
  • To zupełnie inne postrzeganie znaczenia noszonej współcześnie biżuterii. Nie tylko jest ona piękna, ale również powstała w celu rozwiązania dość poważnego problemu - pomaga zachować naszą unikatową tożsamość w świecie, w którym wszystko da się skopiować - powiedział Benjamin Waye, artysta, który zaprojektował pierścień.

Firma Kaspersky zauważa, że to jedynie pierwszy z nowych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa naszych danych biometrycznych i należy dalej szukać sposobów, które zapewnią nam jak największy komfort. Innym rozwiązaniem, które ma zapewnić poprawę naszego bezpieczeństwa w sieci, ma być opracowywany przez firmę Kaspersky Secure OS.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)