Katalog materii z planetoidy Ryugu. Próbki zebrała sonda Hayabusa 2
Japońska sonda Hayabusa 2, zbudowana przez Japońską Agencję Kosmiczną JAXA, pobrała próbki z planetoidy Ryugu, a następnie dostarczyła je na Ziemię w grudniu 2020 roku. Kosmiczna materia została przebadana i skatalogowana, a JAXA opublikowała właśnie katalog, który pozwala lepiej ją poznać.
15.01.2022 14:06
Hayabusa 2 rozpoczęła swoją kosmiczną misję w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida Ryugu, do której sonda dotarła w 2018 roku. Hayabusa 2 dwukrotnie pobrała próbki materii z powierzchni planetoidy, a następnie udała się w podróż powrotną na Ziemię.
Katalog materii z planetoidy Ryugu
Po przybyciu na planetoidę w czerwcu 2018 roku Hayabusa2 wysłała na jej powierzchnię dwa łaziki i mały lądownik. Następnie, w lutym 2019 r., Hayabusa2 wystrzeliła impaktor z materiałem wybuchowym, który pomógł stworzyć sztuczny krater, a następnie zebrać próbki materii spod powierzchni Ryugu.
Japońska sonda kosmiczna wróciła na Ziemię w grudniu 2020 roku i została przetransportowana do RAAF Woomera Range Complex, czyli poligonu wojskowego znajdującego się w Australii. Próbki następnie trafiły do Japońskiej Agencji Kosmicznej, która zajęła się badaniem i katalogowaniem pozyskanego materiału.
Katalog zgromadzonych próbek został udostępniony przez Japońską Agencję Kosmiczną 13 stycznia. Można go przeglądać tutaj. Znajdują się w nim podstawowe informacje na temat zbadanej materii pochodzącej z planetoidy Ryugu. Katalog będzie dalej uzupełniany i rozbudowywany przez JAXA.