Katalog materii z planetoidy Ryugu. Próbki zebrała sonda Hayabusa 2

Japońska sonda Hayabusa 2, zbudowana przez Japońską Agencję Kosmiczną JAXA, pobrała próbki z planetoidy Ryugu, a następnie dostarczyła je na Ziemię w grudniu 2020 roku. Kosmiczna materia została przebadana i skatalogowana, a JAXA opublikowała właśnie katalog, który pozwala lepiej ją poznać.

Badanie próbke dostarczonych przez sondę Hayabusa 2
Badanie próbke dostarczonych przez sondę Hayabusa 2
Źródło zdjęć: © NASA | ROBERT MARKOWITZ NASA-JSC
Karolina Modzelewska

15.01.2022 14:06

Hayabusa 2 rozpoczęła swoją kosmiczną misję w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida Ryugu, do której sonda dotarła w 2018 roku. Hayabusa 2 dwukrotnie pobrała próbki materii z powierzchni planetoidy, a następnie udała się w podróż powrotną na Ziemię.

Katalog materii z planetoidy Ryugu

Po przybyciu na planetoidę w czerwcu 2018 roku Hayabusa2 wysłała na jej powierzchnię dwa łaziki i mały lądownik. Następnie, w lutym 2019 r., Hayabusa2 wystrzeliła impaktor z materiałem wybuchowym, który pomógł stworzyć sztuczny krater, a następnie zebrać próbki materii spod powierzchni Ryugu.

Japońska sonda kosmiczna wróciła na Ziemię w grudniu 2020 roku i została przetransportowana do RAAF Woomera Range Complex, czyli poligonu wojskowego znajdującego się w Australii. Próbki następnie trafiły do Japońskiej Agencji Kosmicznej, która zajęła się badaniem i katalogowaniem pozyskanego materiału.

Katalog zgromadzonych próbek został udostępniony przez Japońską Agencję Kosmiczną 13 stycznia. Można go przeglądać tutaj. Znajdują się w nim podstawowe informacje na temat zbadanej materii pochodzącej z planetoidy Ryugu. Katalog będzie dalej uzupełniany i rozbudowywany przez JAXA.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.