Kaucja na butelki plastikowe. System ruszy w Polsce w 2022 roku

Strona głównaKaucja na butelki plastikowe. System ruszy w Polsce w 2022 roku
14.10.2021 07:09
Plastikowe butelki
Plastikowe butelki
Źródło zdjęć: © Unsplash

W 2022 roku ma ruszyć system kaucyjny, który obejmie butelki plastikowe oraz szklane. Opłata będzie pobierana w każdym sklepie w kraju, lecz obowiązek wypłaty kaucji, będą miały tylko wybrane obiekty.

bETKcwUR

Wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, wypowiedział się na temat planów wprowadzenia systemu kaucyjnego, który obejmie plastikowe i szklane butelki. Kaucja będzie obowiązywać na butelki PET o pojemności do 3 litrów, oraz na butelki szklane o pojemności do 1,5 litra.

W rozmowie z PAP Ozdoba powiedział, że projekt zostanie opublikowany na dniach, a system będzie wdrażany od przyszłego roku.

- Od przyszłego roku ten system będzie wdrażany, choć będzie długie vacatio legis, bo nie chcemy niszczyć tego, co przedsiębiorcy stworzyli - poinformował Jacek Ozdoba.

bETKcwUT
Polski Ład. Kaucja za plastikowe butelki? Będą nowe obowiązki
Polski Ład. Kaucja za plastikowe butelki? Będą nowe obowiązki

Opłata będzie doliczana do wszystkich butelek spełniających powyższe wytyczne, a obowiązek pobierania kaucji będzie miał każdy sklep. Zobowiązane do przyjęcia butelek będą placówki o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Lokale mniejsze będą mogły przyjmować butelki i zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności.

Aby oddać butelkę nie będzie potrzebny paragon. System ma być powszechny i mieć niedyskryminujący charakter.

Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a także zwiększenie ilości odpadów poddawanych recyklingowi. Jest to związane z dyrektywami unijnymi, które określają, że państwa członkowskie UE do 2035 roku muszą poddawać recyklingowi 65 procent odpadów komunalnych.

Udostępnij:
bETKcwVd
Komentarze (28)
bETKcwVP