Kaucja na butelki plastikowe. System ruszy w Polsce w 2022 roku

Kaucja na butelki plastikowe. System ruszy w Polsce w 2022 roku

Plastikowe butelki
Plastikowe butelki
Źródło zdjęć: © Unsplash
14.10.2021 07:09, aktualizacja: 08.03.2022 13:44

W 2022 roku ma ruszyć system kaucyjny, który obejmie butelki plastikowe oraz szklane. Opłata będzie pobierana w każdym sklepie w kraju, lecz obowiązek wypłaty kaucji, będą miały tylko wybrane obiekty.

Wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, wypowiedział się na temat planów wprowadzenia systemu kaucyjnego, który obejmie plastikowe i szklane butelki. Kaucja będzie obowiązywać na butelki PET o pojemności do 3 litrów, oraz na butelki szklane o pojemności do 1,5 litra.

W rozmowie z PAP Ozdoba powiedział, że projekt zostanie opublikowany na dniach, a system będzie wdrażany od przyszłego roku.

- Od przyszłego roku ten system będzie wdrażany, choć będzie długie vacatio legis, bo nie chcemy niszczyć tego, co przedsiębiorcy stworzyli - poinformował Jacek Ozdoba.

Opłata będzie doliczana do wszystkich butelek spełniających powyższe wytyczne, a obowiązek pobierania kaucji będzie miał każdy sklep. Zobowiązane do przyjęcia butelek będą placówki o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Lokale mniejsze będą mogły przyjmować butelki i zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności.

Aby oddać butelkę nie będzie potrzebny paragon. System ma być powszechny i mieć niedyskryminujący charakter.

Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a także zwiększenie ilości odpadów poddawanych recyklingowi. Jest to związane z dyrektywami unijnymi, które określają, że państwa członkowskie UE do 2035 roku muszą poddawać recyklingowi 65 procent odpadów komunalnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)