Kawowa legenda z problemami. Jak zwykle wszystko przez koronawirusa

Kawowa legenda z problemami. Jak zwykle wszystko przez koronawirusa

Kawowa legenda z problemami. Jak zwykle wszystko przez koronawirusa
Adam Bednarek
10.09.2020 15:04, aktualizacja: 15.01.2022 16:52

Chemex - designerskie arcydzieło, a przy tym urządzenie pozwalające przygotować świetną kawę. Niestety koronawirus odbił się nawet na producencie zaparzacza do ciemnego napoju.

Chemex to specjalny zaparzacz. Kluczem jest nie tylko kształt, ale i specjalne, grube filtry, przez które przecieka napar. Dzięki temu ma swój charakterystyczny smak. Wiele rzecz jasna zależy od ziaren, ale kawa z Chemexa powinna być nieco lżejsza, delikatniejsza niż w przypadku V60.

Obraz

Jak informuje Coffedesk, jeden ze sprzedawców urządzenia w Polsce, otrzymał oficjalny komunikat od producenta. Nie brzmi on zbyt dobrze.

Właśnie otrzymaliśmy oficjalną wiadomość z fabryki Chemexa, że w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią oraz ogromnym zapotrzebowaniem... opóźnienia produkcyjne mogą trwać nawet do końca roku. To znaczy, że wielu z Was nie doczeka się w tym roku swojego dzbanka, jeszcze większa liczba osób może mieć trudności ze zdobyciem filtrów.

Problem mogą mieć więc nie tylko ci, którzy marzą o Chemexie, ale i aktualnie pijący kawę z tego sprzętu. Filtry są kluczowe i nie da się zastąpić ich innymi. Wprawdzie w ramach eksperymentów jest to możliwe, ale standardowa metoda wymaga konkretnie tych zaprojektowanych z myślą o Chemexie.

Chemex - prawdziwa legenda

W stwierdzeniu, że Chemex jest kawową legendą, nie ma cienia przesady. To filtrujące urządzenie powstało w latach 40. XX wieku. W1958 roku pracownicy Illinois Institute of Technology uznali Chemex za "jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych", a wkrótce potem jeden egzemplarz znalazł się w zbiorach sztuki użytkowej nowojorskiego Museum of Modern Ar.

Obraz

Wikipedia przypomina, że w powieści "Pozdrowienia z Rosji" Ian Fleming opisał Chemex jako ulubioną metodę przygotowywania kawy przez Jamesa Bonda. Charakterystyczną karafkę zobaczymy też m.in. w serialach "Przyjaciele" czy "Mad Men".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)