Kiano SlimNote 14.2: budżetowy ultrabook w odświeżonej wersji
Sukces modelu SlimNote 14.1 zachęcił jego producenta do skonstruowania następcy. Zmiany objęły design, gabaryty i specyfikację, a rezultat prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Jaką wydajność i funkcje oferuje SlimNote 14.2?
25.04.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:22
Mniejszy, lżejszy i wyposażony w USB 3.0
Znana również na polskim rynku marka Kiano nieustannie powiększa portfolio swoich produktów, wśród których nie brakuje czytników ebooków, tabletów i laptopów. O jednym z tych ostatnich można było przeczytać również na łamach Gadżetomanii – o modelu SlimNote 14.1 pisaliśmy gdy trafił do oferty dyskontów Biedronka, gdzie kusił niską ceną oraz interesującymi podzespołami.
Tym razem marka Kiano zapowiedziała jego następcę, model SlimNote 14.2. Laptopa o odmienionym wyglądzie, wymiarach i wadze, a przy tym odświeżonej specyfikacji. Za sprawą m.in. węższych ramek wokół ekranu jego gabaryty zredukowano do 327 × 216 × 17 mm, natomiast waga wynosi jedynie 1309 gramów.
W znanym już zestawie złącz (USB 2.0, mini HDMI, audio jack, czytnik microSD) debiutuje pełnowymiarowe USB 3.0. Nowy SlimNote tym razem posiada czarną zamiast białej klawiatury, a ponadto precyzyjniejszego touchpada o wymiarach zbliżonych do poprzednika.
Szybszy Atom i niezmieniona ilość pamięci
Za wydajną pracę odpowiada 4-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor Intel Atom x5-Z8350 o taktowaniu od 1,44 do 1,92 GHz. Pamięć RAM to ponownie DDR3 o pojemności 2 GB, a flash eMMC 32 GB. Błyszcząca matryca o przekątnej 14,2” wyświetla rozdzielczość 1366 × 768 pikseli, natomiast systemem operacyjnym po raz kolejny jest Windows 10 Home.
Energię na wiele godzin pracy zapewnia bateria o pojemności 10 000 mAh, której czas ładowania udało się skrócić. Specyfikację uzupełnia WiFi b/g/n z bluetooth 4.0, dwa mikrofony, kamera 0,3 MP umieszczona nad ekranem oraz stereofoniczne głośniki.
Kompromisy wliczone w cenę
Laptopa SlimNote 14.2 wyceniono na 899 zł, a jego sklepowy debiut ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Urządzenie w tak niskiej cenie oznacza jednak ograniczenia, które warto mieć na uwadze. Największą niedogodnością jest z pewnością ograniczona przestrzeń na dane: 32 GB eMMC i do 32 GB na karcie pamięci, gdyż większych czytnik nie obsługuje.
Kolejną słabością jest błyszcząca matryca, która negatywnie odbije się na czytelności ekranu w silnym słońcu. Kiepsko prezentuje się także WiFi, pracujące wyłącznie w zakresie 2,4 GHz. Najtrudniej o zarzuty wobec procesora i pamięci – w tym segmencie jest to jeden z najwydajniejszych z Atomów, a wykorzystanie więcej niż 2 GB RAM-u uniemożliwia jego architektura.
Pomimo niedociągnięć trudno SlimNote’a uznać za niewartego swojej ceny. Zredukowanie profilu obudowy o 8 mm, szerokości o 20 mm i wagi o niemal 200 g uczyniło go poręcznym urządzeniem do codziennego korzystania z internetu. Dla osób poszukujących prostego, dodatkowego komputera do częstego przenoszenia będzie więc w pełni satysfakcjonującym wyborem.