40% ludzi na świecie używa Internetu. Polska wcale nie wypada tak źle!
Zanim powiecie, że 40% to wcale nie tak dużo, cofnijmy się do 2000 roku. Wtedy z Internetu korzystały 394 mln osób. Dziś liczba internautów na świecie zbliża się do 3 mld i ciągle rośnie. Na tle Europy Polska wypada tak sobie, ale już na tle całego świata wcale nie jesteśmy takimi analfabetami cyfrowymi.
36% Polaków nie korzysta z komputera, 32% nigdy nie miało do czynienia z Internetem. Zwykle na Gadżetomanii narzekamy na nasze zapóźnienie cyfrowe, bo to prawda, że mogłoby być lepiej. Jesteśmy w ogonie Europy, Internet u nas jest wciąż za drogi, za wolny i wielu naszych rodaków uważa, że do niczego go nie potrzebuje. Ale w porównaniu do światowej średniej wypadamy już całkiem przyzwoicie.
Prawie 3 mld ludzi korzysta z Sieci
"Forbes" prezentuje fantastyczną infografikę, która pochodzi ze strony Statista.com i zawiera wszystkie podstawowe fakty dotyczące Internetu. Najlepszy z tych faktów jest taki: w 2000 roku na świecie były 394 mln internautów, teraz jest nas 2,923 mld. Prawie 40% ludzi na świecie ma dostęp do Sieci.
Aż 41% wszystkich internautów mieszka w rejonie Azji i Pacyfiku, 26% w Europie, 14% w Ameryce Północnej. Na szarym końcu są Afryka (9%) i Ameryka Południowa (10%). Najszybszy Internet też mają Azjaci: Korea Płd., Japonia, Hongkong. W naszym regionie wyróżniają się Łotwa i Czechy. Generalnie w Europie lepszą infrastrukturę mają małe kraje, Polsce na razie daleko jest do najlepszych.
Najwięcej ruchu w Internecie pożera wideo
Żeby zobaczyć, jakie będą trendy i na co już teraz powinni być przygotowani polscy operatorzy, trzeba zerknąć na wykres, pokazujący, do czego wykorzystujemy Internet. Wyraźnie widać, że już teraz zdecydowaną większość ruchu pożera wideo. Zwłaszcza w Ameryce Północnej widać, jak to się zmienia – przeglądanie stron to tylko 13% ruchu, 59% to rozrywka. Netflix rządzi, żre transfer jak szalony i walczy z operatorami, którym rozwój popularnej platformy streamingowej jest nie na rękę.
Drugi trend to Internet mobilny. W 2013 roku 73% internautów korzystało z Internetu mobilnego, w 2017 roku używać go będzie 90% ludzi. Na wykresie widać, jak szybko rośnie udział urządzeń mobilnych w globalnym ruchu w Sieci. Przoduje tu Azja (37%) i, co ciekawe, Afryka (38%).
W 2000 roku takie rzeczy były praktycznie nie do pomyślenia. A teraz narzekamy, że 32% Polaków z Internetu w ogóle nie korzysta. Narzekamy, bo jesteśmy szczęściarzami, którzy mają wszystko - i to w coraz większych ilościach, i coraz lepszej jakości.