Kiedy koty jednak tupią

Kiedy koty jednak tupią
Sabina Stodolak

01.01.2009 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

No i po imprezie...Koty tupią głośno, a żołądek nadal chce tańczyć salsę. Podnosisz się z łóżka i stwierdzasz że nie jest dobrze...mimo wszelkich starań dopadł cię ogromny i kosmaty KAC. Najwygodniej byłoby spędzić cały dzień w łóżku, ale w Nowy Rok trzeba odwiedzić rodzinę, a poza tym trudno męczyć się tak cały dzień. Jak zatem pokonać kaca i czy to w ogóle możliwe?

No i po imprezie...Koty tupią głośno, a żołądek nadal chce tańczyć salsę. Podnosisz się z łóżka i stwierdzasz że nie jest dobrze...mimo wszelkich starań dopadł cię ogromny i kosmaty KAC. Najwygodniej byłoby spędzić cały dzień w łóżku, ale w Nowy Rok trzeba odwiedzić rodzinę, a poza tym trudno męczyć się tak cały dzień. Jak zatem pokonać kaca i czy to w ogóle możliwe?

Rozpoznaj objawy

Kac nie jest niczym innym jak zatruciem organizmu spowodowanym wprowadzeniem do organizmu substancji trującej. To w skrócie. W rzeczywistości droga alkoholu przez nas organizm to dwa etapu - najpierw alkohol rozkładany jest na aldehyd octowy, a dopiero ten na kwas octowy, który może być wydalony. To właśnie aldehyd powoduje męczące objawy. Uwalniające się w trakcie rozkładu alkoholu toksyny powodują przykre objawy kaca. Zanim zaczniesz leczyć się z kaca koniecznie trzeba rozpoznać na jakim poziomie kaca jesteś. Na każdy objaw - ból głowy, bóle mięśniowe, odwodnienie czy nudności są inne sposoby.

Nastawienie

Jeśli już dopuściłeś do wystąpienia kac, to na pewno nie pomoże Ci ulubione zajęcie Polaków, czyli narzekanie. Pozytywne nastawienie i szczere chęci przezwyciężenia kaca to pierwszy początek sukcesu - niezależnie więc od tego jak źle się czujesz wstań z łóżka i zabierz się do leczenia.

Uzupełnianie płynów i witaminy C

Alkohol powoduje odwodnienie organizmu i wypłukanie z niego witamin i mikroelementów, ważne więc aby płyny te uzupełnić. Potrzebna więc będzie duża ilość wody niegazowanej - najlepiej z wciśniętą do środka cytryną.

Płyny uzupełniać można też napojami izotonicznymi, które są bardziej skuteczne niż zwykła woda.

Przy ostrym bólu głowy dobrze zrobi kawa z cytryną - smakuje obrzydliwie, ale całkiem efektywnie uśmierza ból głowy - jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów. Pijąc kawę, jednocześnie trzeba pić sporo wody, kawa odwadnia bowiem organizm i choć przejdzie nam ból głowy, to ogólne rozbicie organizmu po kawie może się pogłębić.

Pomocny może być też taki oto koktajl, który szybko i efektywnie uzupełni wszystkie braki w organizmie:

How to Hack a Hangover

Woda spod ogóra

Jakkolwiek to nie brzmi, na kaca pomaga woda z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty - zakwaszanie organizmu przyspieszy powstanie kwasu octowego, a więc substancji bezpiecznej która może zostać wydalona.

Kąpiel

Po nawodnieniu od wewnątrz warto tez nawodnić się od zewnątrz. Prysznic nie złagodzi objawów w sposób bezpośredni, nie wyleczy z zatrucia, ale poprawi samopoczucie i sprawi że pozbywając się nieprzyjemnego zapachu ciała, który towarzyszy wydalaniu toksyn (również przez skórę) poczujemy się bardziej świeżo. Dodatkowo ciepły prysznic rozszerzy pory skóry i przyspieszy uwalnianie toksyn.

Spacer

Ujemna temperatura za oknem a ja mam spacerować?! Dokładnie tak! Zwłaszcza jeśli impreza Sylwestrowa odbywała się u Ciebie i w powietrzu nadal unoszą się interesujące opary trunków wszelakich. Wywietrz mieszkanie i na pół godziny przespaceruj się po okolicy. Większa ilość tlenu i rozruszanie mięśni podziała pozytywnie.

Pożywny rosołek

Zmasakrowany próbami trawienia trucizny rosołek potrzebuje osłony. Nie mogą to być jednak pozostałe po imprezie chipsy, ale coś możliwie pożywnego i tłustego. Najlepszy jest rosół lub jajecznica. Nawet jeśli nie chce Ci się jeść zmuś się - po 30 minutach poczujesz się nieco lepiej.

Nie jedz jeśli Twoje zatrucie jest tak duże, że nadal to co zjadłeś wczoraj chce wrócić na imprezę. W takim przypadku są dwa wyjścia - pogotowie i kroplówa albo sen.

Klinik

W sytuacji absolutnie podbramkowej, kiedy kac nie mija, a Ty musisz zjawić się za godzinę na obiedzie u cioci wyjściem może być klin. 25 mg czystej wódki pozwoli postawić organizm w stan gotowości i wrócić do względnej równowagi. Pamiętaj jednak że w ten sposób nie zwalczasz kaca, a jedynie odraczasz wyrok jaki wydał na Ciebie twój organizm. Picie klina kojarzy się z byciem alkoholikiem, tymczasem jest to jak najbardziej fizjologicznie efektywny sposób na przesunięcie w czasie objawów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także