Klimator czy klimatyzator - czym się różnią i co jest lepszym wyborem?

Klimator czy klimatyzator - czym się różnią i co jest lepszym wyborem?

Klimatyzacja
Klimatyzacja
Źródło zdjęć: © Getty Images
21.06.2021 14:00, aktualizacja: 06.03.2024 22:17

Polskę nawiedziła fala upałów, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dbanie o temperaturę otoczenia, szczególnie podczas pracy zdalnej, jest kluczowe. Klimator czy klimatyzator - które urządzenie będzie lepsze w walce z wysoką temperaturą?

Szukając sposobu na walkę z upałami, nie mamy zbyt wielu możliwości. Wentylator, klimator lub klimatyzator - to najczęściej rozważane sprzęty, które mają przynieść nam ulgę w upalnym okresie. O ile w przypadku tego pierwszego nikt nie ma wątpliwości, na czym polega jego sposób działania, o tyle klimator i klimatyzator nie są tak prostymi urządzeniami.

Klimatyzator stacjonarny czy przenośny?

Klimatyzator stacjonarny jest najskuteczniejszym urządzeniem do chłodzenia pomieszczeń, czy też całych budynków. Jego instalacja może pochłonąć nawet kilkanaście godzin. Do klimatyzatora należy doprowadzić przewody elektryczne, przewody odprowadzające skropliny oraz te, w których krąży czynnik chłodzący. Można układać je natynkowo, ale bardziej estetycznie jest ukryć je w bruzdach w ścianie.

Klimatyzatory stacjonarne skutecznie obniżają temperaturę w upalne dni nawet do 18 stopni Celsjusza. Tak drastyczne chłodzenie nie jest jednak rekomendowane. Dużym plusem klimatyzatorów stacjonarnych jest także fakt, że potrafią automatycznie utrzymywać wybraną temperaturę. Ich wadą jest natomiast wysoka cena oraz konieczność korzystania z usług fachowców w celu zamontowania instalacji i wystawienia stosownych dokumentów.

Klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie prostszymi, ale przy tym są dużo mniej wydajne. Szacuje się, że klimatyzator przenośny o tej samej mocy, co stacjonarny, jest o około 50 proc. mniej skuteczny w obniżaniu temperatury. Ponadto jest znacznie mniej komfortowy w użyciu - jest głośny i pracuje w pomieszczeniu, które chłodzi.

Zasada jego działania w uproszczeniu polega na tym, że ciepłe powietrze jest transportowane na zewnątrz budynku lub do innego pomieszczenia przez rurę elastyczną i w jego miejsce wdmuchiwane jest powietrze chłodne. Niestety w zależności od warunków atmosferycznych oraz sposobu transportowania gorącego powietrza na zewnątrz, może on czasem obniżać temperaturę w pomieszczeniu o raptem kilka stopni Celsjusza.

Jest to rozwiązanie skuteczne, jednak niewątpliwie gorsze od klimatyzacji stacjonarnej. Jego zaletą jest natomiast fakt, że każdy poradzi sobie z ich uruchomieniem.

Klimator czy klimatyzator?

Klimatory, zwane też klimatyzerami, są znacznie prostszymi urządzeniami. Nie powinno się ich rozpatrywać jako konkurencji dla klimatyzatorów, a raczej dla wentylatorów. Ich zasada działania jest bowiem znacznie prostsza niż przy klimatyzacji.

W klimatorze umieszczamy chłodną wodę lub lód. Urządzenie będzie dmuchać powietrzem chłodzonym przez ciecz z lodem, jednocześnie nawilżając pomieszczenie. Z pewnością przyniesie to ulgę w trakcie największych upałów, jednak nie można zapominać, że są po prostu ulepszoną wersją wentylatorów, a nie sposobem na faktyczne obniżenie temperatury pomieszczenia o kilka stopni.

Woda z lodem prędzej czy później osiągnie temperaturę pomieszczenia, co jest jednoznaczne z tym, że przestanie nas schładzać.

Kiedy wybrać klimatyzator, a kiedy klimator?

W zależności od naszych oczekiwań każde z urządzeń może być dobrym wyborem. Wydaje się, że dla osób, które mogą sobie pozwolić na większy wydatek i nieco większe zamieszanie w mieszkaniu, dobrym pomysłem byłaby klimatyzacja stacjonarna. W niektórych sytuacjach klimatyzator przenośny również sobie poradzi. Trzeba pamiętać, że zużywa on jednak bardzo dużo energii elektrycznej, co jest nieopłacalne i niekorzystne dla środowiska.

Klimator jest znacznie bardziej oszczędnym sprzętem, ale nie chłodzi on tak dobrze, jak klimatyzacja. Dzięki niemu poczujemy się lepiej, ale temperatura w mieszkaniu nadal będzie wysoka. Klimator może się sprawdzić, gdy chcemy po prostu poczuć rześki wiatr podczas pracy przy komputerze czy seansu telewizyjnego.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)