Kolejny monitor 3D bez okularów. Tym razem LG

Kolejny monitor 3D bez okularów. Tym razem LG04.12.2011 06:25
LG DX2500
LG DX2500
Marcin Honkisz

Na początku 2012 roku do sklepów trafi kolejny monitor LG pozwalający na oglądanie materiałów trójwymiarowych bez konieczności zakładania okularów. To model DX2500, 25-calowy następca DX2000.

Na początku 2012 roku do sklepów trafi kolejny monitor LG pozwalający na oglądanie materiałów trójwymiarowych bez konieczności zakładania okularów. To model DX2500, 25-calowy następca DX2000.

Oba modele nie są jeszcze dostępne w Polsce. Prezentacja DX2000, czyli odmiany 20-calowej, odbyła się prawie pół roku temu, a od sierpnia jest już w sprzedaży w Korei. Model DX2500 został zaprezentowany dopiero kilka dni temu. Producent obiecuje jednak, że produkty trafią na półki europejskich sklepów w pierwszym kwartale 2012 roku. Miejmy nadzieję, że tak będzie, bo jest na co czekać.

Nowy produkt LG pozwala na oglądanie trójwymiaru bez konieczności noszenia okularów. Jest to już kolejne rozwiązanie pojawiające się w ostatnich miesiącach na rynku, jednak tu wydaje się, że może być całkiem nieźle. Monitory są wyposażone w kamerę wideo, która śledzi ruch i umiejscowienie widza. Zaimplementowana technologia „eye tracking” pozwala na dynamiczną zmianę parametrów ekranu, tak aby dostosować optymalne kąty prezentowanych strumieni wideo dla obu oczu odbiorcy.

Zasadniczym minusem tego typu systemów jest to, że materiał 3D z monitora będzie prawdopodobnie widoczny tylko dla jednego odbiorcy. Nie wiadomo także, jak technologia śledzenia widza zachowa się, w przypadku gdy pojawi się kilka osób w polu widzenia kamery. Za którą z nich będzie podążać? Zagadki zostaną rozwiązane dopiero po debiucie na rynku.

Obecnie brak jakichkolwiek szczegółów technicznych. Wiadomo tylko tyle, że monitor ma mieć możliwość konwersji typowego materiału dwuwymiarowego na 3D. Można założyć, że jego parametry będą podobne jak modelu 20-calowego. Tak więc kontrast powinien wynosić 1000 : 1 (dynamiczny 5 000 000 : 1), kąty widzenia – 170 stopni w poziomie i 160 w pionie. Nie jest również znana cena nowego produktu. Model DX2000 na rynku koreańskim kosztuje w granicach 1100 dolarów. Należy więc przypuszczać, że nowość z większą matrycą będzie o kilkaset dolarów droższa. Jako ciekawostkę należy również podać, że model DX2500 jest pierwszym monitorem z bezokularowym 3D, który otrzymał prestiżowy certyfikat TÜV Rheinland.

Źródło: LG News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)