Koniec legendy: Disney zamyka LucasArts. Co dalej ze Star Wars 1313?

Koniec legendy: Disney zamyka LucasArts. Co dalej ze Star Wars 1313?

Disney zabrał się za porządki w LucasFilm
Disney zabrał się za porządki w LucasFilm
Marta Wawrzyn
04.04.2013 16:30, aktualizacja: 13.01.2022 12:09

Po porządkach w LucasFilm Animation Disney oficjalnie ogłosił, że zamyka firmę LucasArts, odpowiedzialną za gry z uniwersum "Gwiezdnych wojen". Tej smutnej wiadomości można się niestety było spodziewać, choć chyba nikt nie sądził, że będzie to aż tak radykalny krok. Co się stanie z zaplanowanymi projektami?

Po porządkach w LucasFilm Animation Disney oficjalnie ogłosił, że zamyka firmę LucasArts, odpowiedzialną za gry z uniwersum "Gwiezdnych wojen". Tej smutnej wiadomości można się niestety było spodziewać, choć chyba nikt nie sądził, że będzie to aż tak radykalny krok. Co się stanie z zaplanowanymi projektami?

Disney przejął LucasFilm wraz z marką "Star Wars" i, jak można się było spodziewać, zaczął wprowadzać własne porządki. Po 154 dniach od przejęcia zdecydowano się na radykalny krok: zamknięcie legendarnego LucasArts, od 1982 roku odpowiedzialnego za produkcję gier.

Zmiana modelu biznesowego i masowe zwolnienia

Jak doniosło Kotaku, Disney zwolnił 150 osób z LucasArts. Firma nie przestanie całkiem istnieć, po prostu nie będzie już produkować nowych gier. Z oświadczenia wynika, że zajmie się wyłącznie sprzedawaniem gier na licencji.

Przeanalizowaliśmy naszą pozycję na rynku gier i zdecydowaliśmy się zmienić model tworzenia z wewnętrznego na licencjonowany, jednocześnie minimalizując ryzyko firmy oraz osiągając szersze portfolio wysokiej jakości gier z uniwersum "Gwiezdnych wojen". Efektem tej zmiany są zwolnienia w firmie.

W oświadczeniu Disney podkreślił, że jest dumny z osób, które przez lata tworzyły gry dla LucasArts. Osoby te jednak będą musiały szukać pracy poza Disneyem.

Co ze Star Wars 1313 i innymi projektami?

Prawda jest taka, że na razie nie wiadomo, jaka będzie przyszłość, są tylko oświadczenia Disneya i zgadywanki dziennikarzy i blogerów. W rozmowie z GameInformerem przedstawiciel LucasFilm zapewnił:

Szukamy zaufanych partnerów zewnętrznych, którzy będą mogli pomóc nam tworzyć gry. Wierzymy w tę branżę i będziemy dalej dostarczać gry z uniwersum Star Wars. Rozważamy po prostu inne modele niż wewnętrzna produkcja.

To nie musi być zły model, pamiętajmy, że w taki właśnie sposób powstało MMO The Old Republic. W praktyce jednak nie wiadomo, jak to się skończy i czy gry, nad którymi rozpoczęto prace, kiedykolwiek ujrzą światło dziennie. Na pewno byłoby szkoda, gdyby żaden z projektów nie doszedł do skutku. Zwłaszcza że Star Wars 1313 w pierwszych zwiastunach zapowiadało się nieźle.

Star Wars 1313™ Descent to the Underworld

Tego, że LucasArts marnie skończy, można się było spodziewać. Disney ostatnio zrobił porządki w Lucasfilm Animation – po 5. sezonie anulowano niezły serial animowany "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" i zwolniono ludzi zajmujących się jego tworzeniem. A ponieważ LucasArts lata świetności miał już za sobą, prawdopodobnie podjęto sensowną decyzję biznesową. Na razie trudno powiedzieć, czy fanom "Gwiezdnym wojen" wyjdzie ta decyzja na zdrowie.

Gry z uniwersum "Star Wars" mają dalej powstawać - na licencji, w zewnętrznych studiach. Kto wie, może nawet będzie ich więcej i może będą lepsze od ostatnich dokonań LucasArts? Pomarzyć zawsze można.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)