Konkurs „2011 Zombie Safe House” – ostatnie 2 dni na głosowanie!

Konkurs „2011 Zombie Safe House” – ostatnie 2 dni na głosowanie!
Adam Maciejewski

30.10.2011 12:00, aktual.: 11.03.2022 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koniec października obfituje w różne imprezy i wydarzenia mniej lub bardziej związane z Halloween. Taki tez charakter ma konkurs architektoniczny na najlepszy azyl na wypadek globalnej inwazji żywych trupów. Właśnie dobiega końca tegoroczna, druga z kolei, edycja „2011 Zombie Safe House”.

Koniec października obfituje w różne imprezy i wydarzenia mniej lub bardziej związane z Halloween. Taki tez charakter ma konkurs architektoniczny na najlepszy azyl na wypadek globalnej inwazji żywych trupów. Właśnie dobiega końca tegoroczna, druga z kolei, edycja „2011 Zombie Safe House”.

Na Gadżetomanii mogliście już przeczytać o kilku tematach powiązanych z zombie. I tak była dynia, która posłużyła jako tworzywo dla zombie-rzeźby. Pewnej rodzina miała trudności w oddzieleniu rzeczywistości od zombie-fikcji. Firma Hornady produkowaną amunicję reklamuje, jako skuteczną także wobec żywych trupów. A nawet o zgoła odmiennym podejściu do interakcji człowiek-zombie. Teraz przyszedł czas na konkurs architektoniczny.

Obraz

To zwycięski projekt z 2010 r., SS Huckleberry, zdobywca grand prix czyli Gold Shovel Award (Nagroda Złotego Szpadla). Jest to projekt autonomicznego zespołu barek, samowystarczalnych pod względem żywnościowym i energetycznym/paliwowym. Wyposażonych w różne życiowe udogodnienia i pomyślanych o żegludze po Missisipi.

Obraz

W tym roku do walki o Złoty Szpadel zakwalifikowano 200 projektów nadesłanych z 12 krajów. Kilka z nich możecie zobaczyć w tym wpisie. Pełną listę możecie obejrzeć tutaj.

Obraz

Być może cały konkurs wydaje się niepoważny, ale taki nie jest. To jak najbardziej prawdziwy konkurs architektoniczny, tylko temat jest trochę abstrakcyjny. Ale z drugiej strony, czy mało to było uznanych konkursów np. na megamiasto przyszłości?

Obraz

Konkurs „Zombie Safe House” organizuje i sponsoruje amerykańskie biuro architektoniczne Architects Southwest. Jednym z uroków tego konkursu jest brak wymogów, co do kosztów projektu. Skoro być może jest to ostatnia nadzieja ludzkości, nie ma co żałować grosza.

Obraz

W jury zasiadają: Max Brookes, autor wielu poczytnych książek i poradników o tematyce zombie („World War Z”, „The Zombie Survival Guide”, „The Zombie Survival Guide: Recorded Attacks”); Michael A. McClure, współzałożyciel studia emerymcclure architecture; Ryan Reiter, dyrektor artystyczny ZomBcon International; biuro architektoniczne Eskew+Dumez+Ripple; pisarz Simon Clark („Blood Crazy”, „Whitby Vampyrrhic”).

Obraz

Grand prix, czyli Złoty Szpadel przyznaje jury. Zdobywca 2. miejsca otrzymuje nagrodę publiczności, czyli Srebrną Maczetę (Silver Machete Award). Jury w swym wyborze bierze pod uwagę nie tylko pomysłowość, ale i praktyczność projektu oraz utylitaryzm, czyli choćby dla ilu osób taki azyl mógłby być schronieniem.

Obraz

Poza tym jest kompletna dowolność, jedni proponują wielkie ufortyfikowane kompleksy, inni bardziej kameralne schrony. Jest tez spora liczba projektów - bardziej maszyn niż budynków.

Fotografie Z O M B I E S A F E H O U S E . W O R D P R E S S . C O M

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)