Korzystacie z forów dyskusyjnych? To świetnie! Psychologowie widzą same korzyści

Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock
Marta Wawrzyn

24.04.2015 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O pozytywnych stronach internetowych dyskusji psychologowie rzadko wspominają, bo wolą skupiać się na tym co złe – uzależnieniu od Internetu, trollingu, depresji internautów i ich problemach z relacjami w prawdziwym świecie. Ale jest takie miejsce w Sieci, które jest dla nas dobre – oldskulowe fora internetowe.

W erze serwisów społecznościowych tradycyjne internetowe fora dyskusyjne wciąż mają swoich fanów – nie tylu co kiedyś, ale jednak. I świetnie! Psychologowie właśnie oznajmili, że jeśli szukamy jakiegoś pozytywnego miejsca w Sieci, to właśnie tutaj możemy je znaleźć.

Dwie amerykańskie psycholożki, dr Louise Pendry i dr Jessica Salvatore, opublikowały w magazynie "Computers in Human Behavior" pracę, w której piszą, że internetowe dyskusje, prowadzone anonimowo na forach, wcale nie robią z nas dziwaków, odludków i istot aspołecznych. Wręcz przeciwnie – mają dobry wpływ i na internautów, którzy są w nie zaangażowani, i na całe społeczeństwo.

Badaczki udowodniły to, dzieląc internautów na grupy i przyglądając się dokładnie ich zwyczajom. Z jednej strony wyróżniono grupę osób, które siedzą na forach w jakiś sposób oddzielających je od reszty społeczeństwa, np. dotyczących depresji, chorób psychicznych czy jakiegoś jednego konkretnego modelu rodzicielstwa. Po drugiej stronie postawiono tych, którzy korzystają z forów o tematyce hobbystycznej, rozrywkowej, związanej ze stylem życia i zainteresowaniami.

Zdjęcie młodych matek pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie młodych matek pochodzi z serwisu Shutterstock

Wszystkim zadano serię pytań: o powody, dla których biorą udział w dyskusjach, o to, czy dyskusje spełniają ich oczekiwania i czy identyfikują się z innymi użytkownikami forów. Pytano też o to, czy są zadowoleni z życia i czy angażują się poza Internetem w rzeczy, o których rozmawiają na forach.

Odpowiedzi napawają optymizmem – wynika z nich, że oldskulowe fora internetowe to miejsce, do którego powinien zaglądać każdy z nas. Nie dość że często można tam znaleźć rozwiązania problemów, które ktoś przed nami już miał, to jeszcze osoby, które angażują się w dyskusje na forach, potrafią być źródłem wsparcia. Użytkownicy forów są często zaangażowani nie tylko w rozmowy w Sieci, ale też w akcje społeczne poza Siecią, jak zbiórki pieniędzy, wolontariat itp. Przychodzi im to bardzo łatwo i naturalnie.

Osoby korzystające z forów są zadowolone z życia, łatwo wchodzą w interakcje z innymi – i to nie tylko w Internecie. To się przenosi na prawdziwy świat i prawdziwe relacje społeczne. Rozmowy na forach potrafią też mieć zbawienny wpływ na osoby, które mają wszelkiego rodzaju problemy, również psychiczne.

Krótko mówiąc – jeśli szukacie pozytywnego miejsca w Sieci, odpuście sobie Twittera i Facebooka, znajdźcie forum zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Brzmi to co prawda trochę jak porada sprzed dziesięciu lat ale amerykańskie psycholożki wiedzą, co mówią. Społeczności forów dyskusyjnych wciąż potrafią być niesamowite, o czym przekonują się choćby młode matki, które siedzą na nich godzinami, doradzając sobie nawzajem. Porzucanie tego dla pyskówek Twitterze niekoniecznie ma sens.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)