Korzystacie z forów dyskusyjnych? To świetnie! Psychologowie widzą same korzyści

Korzystacie z forów dyskusyjnych? To świetnie! Psychologowie widzą same korzyści
24.04.2015 12:35
Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock
Marta Wawrzyn
Marta Wawrzyn

O pozytywnych stronach internetowych dyskusji psychologowie rzadko wspominają, bo wolą skupiać się na tym co złe – uzależnieniu od Internetu, trollingu, depresji internautów i ich problemach z relacjami w prawdziwym świecie. Ale jest takie miejsce w Sieci, które jest dla nas dobre – oldskulowe fora internetowe.

W erze serwisów społecznościowych tradycyjne internetowe fora dyskusyjne wciąż mają swoich fanów – nie tylu co kiedyś, ale jednak. I świetnie! Psychologowie właśnie oznajmili, że jeśli szukamy jakiegoś pozytywnego miejsca w Sieci, to właśnie tutaj możemy je znaleźć.

Dwie amerykańskie psycholożki, dr Louise Pendry i dr Jessica Salvatore, opublikowały w magazynie "Computers in Human Behavior" pracę, w której piszą, że internetowe dyskusje, prowadzone anonimowo na forach, wcale nie robią z nas dziwaków, odludków i istot aspołecznych. Wręcz przeciwnie – mają dobry wpływ i na internautów, którzy są w nie zaangażowani, i na całe społeczeństwo.

Badaczki udowodniły to, dzieląc internautów na grupy i przyglądając się dokładnie ich zwyczajom. Z jednej strony wyróżniono grupę osób, które siedzą na forach w jakiś sposób oddzielających je od reszty społeczeństwa, np. dotyczących depresji, chorób psychicznych czy jakiegoś jednego konkretnego modelu rodzicielstwa. Po drugiej stronie postawiono tych, którzy korzystają z forów o tematyce hobbystycznej, rozrywkowej, związanej ze stylem życia i zainteresowaniami.

Zdjęcie młodych matek pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie młodych matek pochodzi z serwisu Shutterstock

Wszystkim zadano serię pytań: o powody, dla których biorą udział w dyskusjach, o to, czy dyskusje spełniają ich oczekiwania i czy identyfikują się z innymi użytkownikami forów. Pytano też o to, czy są zadowoleni z życia i czy angażują się poza Internetem w rzeczy, o których rozmawiają na forach.

Odpowiedzi napawają optymizmem – wynika z nich, że oldskulowe fora internetowe to miejsce, do którego powinien zaglądać każdy z nas. Nie dość że często można tam znaleźć rozwiązania problemów, które ktoś przed nami już miał, to jeszcze osoby, które angażują się w dyskusje na forach, potrafią być źródłem wsparcia. Użytkownicy forów są często zaangażowani nie tylko w rozmowy w Sieci, ale też w akcje społeczne poza Siecią, jak zbiórki pieniędzy, wolontariat itp. Przychodzi im to bardzo łatwo i naturalnie.

Osoby korzystające z forów są zadowolone z życia, łatwo wchodzą w interakcje z innymi – i to nie tylko w Internecie. To się przenosi na prawdziwy świat i prawdziwe relacje społeczne. Rozmowy na forach potrafią też mieć zbawienny wpływ na osoby, które mają wszelkiego rodzaju problemy, również psychiczne.

Krótko mówiąc – jeśli szukacie pozytywnego miejsca w Sieci, odpuście sobie Twittera i Facebooka, znajdźcie forum zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Brzmi to co prawda trochę jak porada sprzed dziesięciu lat ale amerykańskie psycholożki wiedzą, co mówią. Społeczności forów dyskusyjnych wciąż potrafią być niesamowite, o czym przekonują się choćby młode matki, które siedzą na nich godzinami, doradzając sobie nawzajem. Porzucanie tego dla pyskówek Twitterze niekoniecznie ma sens.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)