Korzystasz z domowego wentylatora? Tyle będzie cię to kosztowało

Domowy wentylator.
Domowy wentylator.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Delaney Van

07.06.2024 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W upalne dni klimatyzacja i wentylatory bywają niezastąpione. Na popularności zyskują zwłaszcza te drugie, dzięki swojej efektywności w poprawianiu cyrkulacji powietrza przy mniejszym zużyciu energii w porównaniu do klimatyzacji. Jakie realnie jest to zużycie?

Klimatyzacja kontra wentylator

Klimatyzacja i wentylatory to kluczowe urządzenia w walce z letnimi upałami. Klimatyzacja oferuje możliwość precyzyjnej kontroli temperatury oraz wilgotności, a także pomaga utrzymywać komfortowe warunki przez cały dzień. Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja zużywa znaczną ilość energii, co może prowadzić do wyższych rachunków za prąd.

Wentylator dostarcza z kolei orzeźwiającego powietrza, dając wrażenie chłodu i poprawiając komfort termiczny, mimo że faktycznie nie obniża temperatury powietrza. Jego zaletą jest mobilność i łatwa obsługa, pozwalająca na szybkie ustawienie w dowolnym miejscu, co zapewnia natychmiastową ulgę od gorąca.

Ile energii zużywa wentylator

Zastanawiając się nad kosztami eksploatacji wentylatora, warto zwrócić uwagę na jego zużycie energii. Typowy domowy wentylator posiada moc znamionową w zakresie 40–50 W, ale wiele modeli oferuje możliwość regulacji prędkości, co wpływa na pobór mocy. Przy minimalnych obrotach zużycie energii wynosi około 20-25 W, natomiast przy maksymalnych osiąga 40–60 W.

Aby dokładnie oszacować koszty eksploatacji wentylatora, załóżmy, że działa on przez 8 godzin dziennie. W skali miesiąca oznacza to pobór mocy w granicach 5-10 kWh. Przy obecnych cenach energii elektrycznej koszt miesięcznego użytkowania wentylatora wynosi więc około 2–4 zł. Jest to znacznie mniej niż koszty związane z używaniem klimatyzacji.

Jak zmniejszyć koszty energii używając wentylatora?

Mimo że wentylatory są energooszczędne, istnieją sposoby na dodatkowe zmniejszenie zużycia energii. Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie prędkości obrotowej do bieżących potrzeb – używanie niższych prędkości zmniejsza zużycie energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)