Korzystasz z telewizji naziemnej? Zapadają ważne decyzje
Wszystko wskazuje na to, że MUX-8 jeszcze przez dłuższy czas nie przejdzie na standard DVB-T2. Możliwe są za to nowe kanały w ofercie tego multipleksu.
28.03.2023 12:20
Równo rok temu rozpoczął się ważny etap w historii naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Chodzi o zmianę standardu nadawania i wprowadzanie systemu DVB-T2 z kodekiem HEVC. W przypadku części multipleksów migracja nastąpiła planowo, ale z niektórymi wciąż wiążą się pewne niewiadome.
MUX-8 na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Kiedy?
Zgodnie z harmonogramem, w lepszej jakości nadają już MUX-1, MUX-2, MUX-4 oraz MUX-6. W przypadku MUX-3 Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pozwolenie na zmianę standardu nadawania kanałów z DVB-T na DVB-T2/HEVC w dowolnie wybranym (przez Telewizję Polską) terminie do 31 grudnia 2023 r. MUX-8 zmieni się jeszcze później, możliwe, że dopiero za kilka lat.
Portal wirtualnemedia powołujący się na rozmowę z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że MUX-8 może pozostać na DVB-T aż do 2030 r. Jest to spowodowane faktem, iż MUX-8 jako jedyny ze wszystkich multipleksów nie znajduje się w paśmie telewizyjnym i można stosować względem niego zapisy z ostatniej decyzji rezerwacyjnej, która jest ważna przez 15 lat (została wydana w 2015 r.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe kanały w MUX-8? Czego się spodziewać?
Aktualnie MUX-8 obejmuje tylko cztery kanały. Widzowie mogą cieszyć się ofertą programową stacji Zoom TV, Metro, Nowa TV oraz Telewizja WP.
To znacznie skromniejsza oferta względem pozostałych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Wynika to z faktu, iż na początku stycznia wygasła umowa umowa między Telewizją Polską i firmą Emitel, dzięki której możliwe było nadawanie TVP Kobieta i TVP Kultura. Obywa kanały musiały zniknąć z MUX-8. Przeniesiono je na MUX-6.
Luka ma zostać wypełniona nowymi propozycjami. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest obecnie na etapie konsultacji. Po nich powinno nastąpić rozpisanie konkursu, w drodze którego wybrane zostaną trzy kanały przeznaczone na rozbudowę MUX-8.
Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zasłaniają się względami prawnymi twierdząc, że aktualnie nie mogą podać nazw stacji, których właściciele są zainteresowani wykorzystaniem wolnego miejsca na MUX-8. Wiadomo, że pojawiło się już 14 kandydatur. Padają też stwierdzenia sugerujące tematykę stacji. Dominują kanały filmowo-serialowe oraz rozrywkowe, poza nimi pod kątem MUX-8 rozważany jest kanał lifestylowy, kanał dla dzieci, kanał muzyczny, kanał uniwersalny, kanał chrześcijański oraz trzy kanały, których wiodącej tematyki nie ujawniono.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii