Kości w ruch czyli najciekawsze gry planszowe za mniej niż 65 złotych

Strona głównaKości w ruch czyli najciekawsze gry planszowe za mniej niż 65 złotych
27.09.2017 12:06
Gry planszowe to świetny sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych
Gry planszowe to świetny sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
Patryk Wieczorek

Pogoda za oknem nie zachęca do zabaw na świeżym powietrzu, a dzień powoli staje się krótszy. Dzieci zdecydowanie wolą spędzać czas przy komputerze i oglądać telewizję. Wieczory dłużą się w nieskończoność, ale pora coś zmienić. Najlepszym sposobem na zaangażowanie starszych i młodszych będzie wieczór z grą planszową.

Oto kilka zakręconych gier na długie jesienne wieczory, w które możesz zaangażować całą rodzinę i świetnie się bawić. Zapłacisz za nie mniej niż 65 złotych.

Zabawę mierzy się w sekundach

Doskonałą grą na rozpędzenie nudy będzie 5 Sekund – "planszówka", w której rozgrywka toczy się błyskawicznie, a mimo tego potrafi wciągnąć na długie godziny. Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy a jej zasady – przynajmniej w teorii – są banalnie proste. Gracz siedzący na Gorącym Krześle losuje kartę z pytaniami i ma pięć sekund na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli były poprawne, przesuwa swój pionek bliżej mety. Jeśli nie, niestety pytania przechodzą na kolejnego gracza. I tu zaczyna się zabawa gdyż odpowiedzi nie mogą się powtarzać. Na wszelki wypadek każdy z graczy może użyć specjalnych kart, które pozwolą mu wymienić pytania albo przekazać je przeciwnikowi. Trzeba jednak pamiętać, że na ich użycie również masz tylko pięć sekund. Trzeba więc działać błyskawicznie, nie ma czasu na przemyślenia, a chrzęst kulek toczących się po spirali sekundnika tylko utrudnia sprawę.

Załóż się, że będziecie się fantastycznie bawić

Choć większość osób nie lubi zakładów – chyba że z góry wie, że wygra – to nie sposób przejść obok tej gry obojętnie. Cała jej idea opiera się bowiem o to czy jesteśmy gotowi się założyć, że nasz przeciwnik nie wykona postawionego przed nim zadania. Gra zaczyna się następująco. Dzielimy się na dwuosobowe drużyny i rozpoczynamy zmagania. Pierwszy gracz losuje kartę zadania i nominuje drugiego gracza do wykonania go. Następnie decyduje o ile oczek poruszy się jeśli oponent nie podoła wyzwaniu. Wyzwania dzielimy na twórcze, ruchowe i słowne. Czeka nas więc malowanie, lepienie z plasteliny, kalambury, teatrzyk kukiełkowy, gry w skojarzenia i układanie zagadek. Wygrywa ten, kto zaryzykuje najwięcej i najszybciej dotrze do mety. To doskonała zabawa dla młodszych graczy, a starsi również znajdą okazję do tego by się wyszaleć.

Gra i kino w jednym

Jeśli razem z rodziną lubicie oglądać polskie filmy, a w dodatku myślisz, że widzieliście już wszystkie, które są warte zobaczenia, to gra Polski Film rozwieje wasze wątpliwości. Aż 1800 pytań dotyczących polskiej kinematografii zapisanych na 400 kartach to doskonała okazja by przypomnieć sobie kultowe postacie rodzimej sceny filmowej, sylwetki znanych aktorów a także poznanie wielu wspaniałych filmów, których być może nie mieliście jeszcze okazji oglądać. To także doskonała okazja by zainteresować dzieci nieco starszym kinem, a rodziców animacjami, które uwielbiają ich pociechy. Zasady gry są bardzo proste. Każdy z graczy rzuca kością i porusza się w dowolnym kierunku o wybraną liczbę oczek. Stanąwszy na polu opatrzonym odpowiednią kategorią dobiera związane z nią pytanie. Kategorii jest sześć: filmy sprzed 89 roku, po 89 roku, twórcy i aktorzy, cytaty, seriale/filmy animowane i różne. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie sześć kategorii. Trzeba jednak uważać, dzieci mogą znać filmy lepiej niż dorośli. Po drugiej stronie planszy znajdziemy wersję party, przypominającą połączenie gry taboo i kalambur.

Miłosne tematy na wesoło

A tymczasem, gdy dzieci pójdą spać, można zająć się innymi tematami. Gra Ego Love to doskonała okazja do tego by poznać zdanie partnera lub partnerki na bardziej osobiste tematy. Zasady są podobne do standardowego zestawu Ego, w którym najpierw losujesz jedno spośród 300 pytań i czytasz je na głos. Następnie w tajemnicy przed innymi zaznaczasz swoją odpowiedź żetonem i pozwalasz innym graczom na obstawienie którą odpowiedź wybrałeś. Można cię czytać jak książkę, czy skrywasz wiele tajemnic, wszystko okaże się podczas gry. Ten kto najlepiej zna swoich znajomych i rodzinę wygrywa. Edycja Love może być dobrym sposobem na poznanie swojego partnera lub partnerki. Gwarantuje mnóstwo zabawy i potrafi nieźle zaskoczyć.

Gry planszowe są na tyle różnorodne, że trudno jest znaleźć osobę, która nie przepada za grami towarzyskimi. Jeśli znasz kogoś, kto do planszówek podchodzi z dystansem, poleć mu jedną z tych gier, być może jeszcze nie znalazł swojej kategorii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)