Kosmetyki dla twojego samochodu. Niewidzialna wycieraczka potrafi zdziałać cuda

Kosmetyki dla twojego samochodu. Niewidzialna wycieraczka potrafi zdziałać cuda

"Widzialne" wycieraczki czasem nie zdają egzaminu
"Widzialne" wycieraczki czasem nie zdają egzaminu
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
08.12.2017 12:06, aktualizacja: 08.12.2017 14:31

Istnieje wiele sposobów na to, by nawet leciwy samochód zmienić w wersję premium przy stosunkowo niewielkich kosztach. Podgrzewane siedzenia? Wystarczy włożyć specjalną matę pod pokrowiec. Czujnik cofania? To tylko kilka niewielkich nadajników przyczepionych do zderzaków. Niewidzialne wycieraczki? Nie, nie chodzi tu o przezroczysty metal lub plastik. Wystarczy dodatkowa powłoka na przednią szybę.

Poniżej prezentujemy ciekawy i skuteczny sposób na to, by poprawić swoją widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach. Twoje wycieraczki nie dają rady? Może warto je wymienić, a dodatkowo potraktować szybę specjalnym kosmetykiem.

Już gdzieś o nich słyszałeś

Czym więc jest ta niewidzialna wycieraczka? To specjalny preparat, który sprawia, że podczas deszczu woda swobodnie spływa z szyby zamiast osiadać na niej w postaci kropelek. Wiele sklepów motoryzacyjnych i salonów oferuje usługę nałożenia takiej powłoki, chociaż bardziej oszczędni kierowcy wolą przeprowadzić taki zabieg samodzielnie.

Co prawda szyba z wyglądu i dotyku może wydawać się gładka, ale na jej powierzchni roi się od mikroskopijnych fałdek i rys. To właśnie przez nie padający deszcz nie spływa, ale zostanie na niej w formie kropelek. Jeśli twoje wycieraczki są już wysłużone i nie zbierają dokładnie wody, jazda podczas niepogody staje się prawdziwym koszmarem. Niewidzialna wycieraczka pokrywa natomiast szybę hydrofobową powłoką, która odpycha cząsteczki wody i sprawia, że nie osadzają się tak bardzo na samochodzie.

Jak wygładzić swoją szybę

Proces nakładania jest banalnie prosty i szybki, trzeba go jednak poprzedzić niezbędnymi przygotowaniami. Przede wszystkim należy odpowiednio oczyścić i odtłuścić szybę, usuwając z niej wszystkie zanieczyszczenia, piasek czy wosk pozostały po wizycie na myjni. Następnie należy rozprowadzić preparat po całej oczyszczonej powierzchni, poczekać 7-10 minut i przetrzeć suchą szmatką. Nie rozprowadzaj preparatu na mokrej szybie, w ten sposób stracisz tylko czas.

Jeśli podczas jazdy cząsteczki wody osadzą się na szybie, wystarczy nieco przyspieszyć, a same spłyną na boki. Oczywiście należy przy tym patrzeć na ograniczenia, zwłaszcza w miastach. Niewidzialna wycieraczka działa o wiele lepiej zaraz po założeniu, a z biegiem czasu traci swoje właściwości. Poznasz to po tym, że musisz coraz bardziej zwiększać prędkość, by kropelki zniknęły. Dlatego warto powtarzać zabieg co jakiś czas.

Nie tylko z przodu

Powłoka hydrofobowa równie dobrze może być stosowana na lusterkach i szybach bocznych. Ze względu na ich kąt nachylenia woda będzie spływać od razu, a co za tym idzie polepszy się widoczność. To bardzo ułatwi trudne manewry. Odbijające się kropelki wody potrafią zmylić kierowcę, przez co może on na przykład źle ocenić odległość od innego samochodu podczas wyjeżdżania z drogi podporządkowanej. To natomiast może skutkować kolizją.

Niewidzialne wycieraczki to tylko jeden ze sposobów na to, jak tanim kosztem poprawić jakość jazdy. Wystarczy odrobina pracy i możesz uwolnić się od deszczu na długi czas. Wszystko zależy od tego, jak dobrego specyfiku użyjesz.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)