Kosmiczna winda coraz bliżej

Opisywana przez autorów książek Sci-Fi winda wynosząca ludzi w kosmos już całkiem niedługo może stać się rzeczywistością. A wszystko za sprawą nowego materiału, który odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge.

Kosmiczna winda coraz bliżej
Arkadiusz Gabrysiak

Opisywana przez autorów książek Sci-Fi winda wynosząca ludzi w kosmos już całkiem niedługo może stać się rzeczywistością. A wszystko za sprawą nowego materiału, który odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge.

Tym materiałem są specjalne, cylindryczne nitki węglowe, które są bardzo mocne, bardzo elastyczne i mają potencjał rozciągania na duże dystanse bez przerwania swojej struktury. Według badań i doświadczeń naukowców z Cambridge 1 gram tej substancji potrafi rozciągnąć się na długość 18 mil, a więc prawie 29 kilometrów! Brzmi naprawdę imponująco.

Całość oczywiście odbywa się przy współpracy z NASA, która już nagrodziła innowacyjność naukowców nagrodą w wysokości 4 milionów dolarów i złożyła zamówienie na sporą ilość tego materiału. Jednak jak na razie, w warunkach laboratoryjnych, możliwe jest otrzymanie tylko 1 grama tej substancji dziennie.

Osiągnięcie to zapewne znajdzie także inne zastosowania, jednak wielu uczonych twierdzi, że jest to bardzo dobry materiał do tworzenia kosmicznych wind, które w tańszy, szybszy i zużywający mniej energii sposób mogłyby transportować ludzi i materiały w kosmos - np. z Ziemi do międzynarodowej stacji kosmicznej.

Brzmi trochę jak Sci-Fi, jednak jest to pierwszy, dość duży krok do stworzenia kosmicznych wind. A jak Wy się na to zapatrujecie?

Źródło: Io9

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.