Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba u celu. Będzie badać formowanie się galaktyk
W poniedziałek, 24 stycznia, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie umieszczony na orbicie wokół Słońca w drugim punkcie Lagrange'a, czyli L2. Dotarcie do miejsca docelowego, znajdującego się prawie milion mil od Ziemi, zajęło mu niecały miesiąc.
23.01.2022 17:42
Teleskop wystartował 25 grudnia z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. 8 stycznia zakończył rozkładanie się w kosmosie i spokojnie kontynuował swoją podróż. Po dotarciu do celu znajdzie się w punkcie Lagrange’a II, zapisywanym w skrócie jako L2.
Korekta kursu
Jak poinformowała NASA na swoim blogu, 24 stycznia inżynierowie planują wprowadzić stosowne poprawki w kursie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby umieścić go na pożądanej orbicie, prawie 1 milion mil od Ziemi.
Zdaniem naukowców, którzy pracują nad projektem, L2 jest idealnym miejscem na obserwatorium. We wspomnianym punkcie Słońce i Ziemia (a także Księżyc) zawsze znajdują się po jednej stronie przestrzeni, co pozwala teleskopowi na ciągłe zacienienie optyki teleskopu i instrumentów. To pozwala im ostygnąć ze względu na czułość na podczerwień, ale nadal mają dostęp do prawie połowy nieba w dowolnym momencie w celu obserwacji.
W ten sposób, dzięki zatrzymaniu się w miejscu oznaczonym jako L2, można zobaczyć dowolny punkt na niebie w miarę upływu czasu. Nawet jeżeli nie od razu, to wystarczy odczekać kilka miesięcy, aby podróżować dalej wokół Słońca i zobaczyć więcej nieba, które wcześniej znajdowało się "za" Słońcem.
Same zalety
Na tym jednak nie koniec zalet wyznaczonego punktu Lagrange’a II. L2 jest miejscem równowagi grawitacyjnej, teleskop może więc z łatwością utrzymać tam orbitę. Dla samego teleskopu prostsze, łatwiejsze i bardziej wydajne jest orbitowanie wokół L2 niż przebywanie dokładnie w danym punkcie.
Dodatkowo, dzięki okrążaniu danego miejsca, zamiast znajdować się dokładnie w nim, teleskop nigdy nie spowoduje zaćmienia Słońca przez Ziemię, co jest konieczne dla stabilności termicznej Webba i wytwarzania energii.
Konferencja z NASA
W poniedziałek, 24 stycznia, naukowcy i inżynierowie obsługujący Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odpowiedzą na pytania dotyczące najnowszych kamieni milowych misji. Transmisja na stronie NASA Science Live zacznie się o godzinie 21:00 CET , a godzinę później rozpocznie się telekonferencja dla mediów.
Konferencja będzie transmitowana na żywo w internecie na stronie internetowej NASA Science Live, a także na YouTube, Facebooku i Twitterze. Dźwięk z telekonferencji będzie transmitowany na żywo na stronie internetowej agencji.