Kręć się domku, kręć

Co powiecie na obracający się dom solarny, który dostarcza więcej energii elektrycznej, niż sam może zużyć? Oprócz tego, że jest wydajny, to ma bardzo elegancki wygląd. Tylko czy spożywanie w nim posiłków będzie równie atrakcyjne?

Heliotrope
Heliotrope
Krzysztof Cyło

Co powiecie na obracający się dom solarny, który dostarcza więcej energii elektrycznej, niż sam może zużyć? Oprócz tego, że jest wydajny, to ma bardzo elegancki wygląd. Tylko czy spożywanie w nim posiłków będzie równie atrakcyjne?

Heliotrope to projekt niemieckiego architekta, Ralpha Discha. Dom korzysta z dobrodziejstw najnowszych technologii, by zapewnić mieszkańcom samowystarczalność, nie szkodząc przy tym środowisku. Olbrzymi panel solarny umieszczony na dachu wraz z konstrukcją całego budynku obraca się w ciągu dnia zgodnie z ruchem słońca. Tym samym bateria non stop jest wystawiona na działanie silnych promieni. Przekłada się to na pozyskanie pięciokrotnie większej ilości energii, niż dom może spożytkować.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/08/216.jpg)

Mogłoby się wydawać, że jest to bezsensowne rozwiązanie. W końcu czy sam panel słoneczny nie mógłby się obracać? Okazuje się, że zastosowane rozwiązanie ma więcej zalet. Przede wszystkim pomieszczenia są lepiej oświetlone w ciągu dnia. A to z kolei zmniejsza zużycie prądu. Po drugie, na dachu umieszczono także system gromadzenia ciepła, który, podobnie jak baterie słoneczne, musi być wystawiony na działanie promieni solarnych. Ciepło jest później wykorzystywane do ogrzania wnętrza i wody.

Poniżej załączam reportaż telewizyjny w języku niemieckim o Heliotrope.

Źródło: Inhabitat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.