Którą wersję Windows Vista wybrać?

Którą wersję Windows Vista wybrać?
05.01.2009 13:00
Którą wersję Windows Vista wybrać?
Adam Kaczmarek
Adam Kaczmarek

W końcu zdecydowałeś się na upgrade z XP do najnowszej Visty. Jedyne co ci pozostało, to wybór wersji. Jakie są różnice i co będzie pasować lepiej dla twojego komputera i profilu twojego użytkowania?

W końcu zdecydowałeś się na upgrade z XP do najnowszej Visty. Jedyne co ci pozostało, to wybór wersji. Jakie są różnice i co będzie pasować lepiej dla twojego komputera i profilu twojego użytkowania?

Są cztery dostępne wersje: Home Basic, Home Premium, Business i Ultimate. Każda z nich rożni się ceną i profilem użytkowania. Na początek warto pobrać Doradcę uaktualnienia systemu Windows Vista. Program pomoże nam w wyborze sprawdzając kompatybilność sprzętu z systemem.

Czego oczekujemy od systemu? Czy używasz systemu tylko do rozrywki? Czy wykorzystujesz komputer tylko do biznesu? Lub robisz wszystko naraz? Świadomość wyboru jest najważniejszym czynnikiem. Odpowiedź na powyższe trzy pytania jest pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniej wersji.

Każda z czterech opcji ma inną cenę.

  • Home Basic (OEM) kosztuje ok. **300 **zł,
  • Home Premium (OEM) ok. **360 **zł,
  • Business (OEM) ok.  **550 **zł,
  • Ultimate (OEM) ok. **690 **zł.

Jak sam pewnie zauważyłeś możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy wybierając zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Oto krótki opis każdej wersji.

VISTA HOME BASIC. Najtańsza wersja i najmniej imponująca. Dobra dla słabszych komputerów i mało wymagających użytkowników. Bezpieczna dzięki lepszej i nowej (?) zaporze ogniowej oraz Windows Defender.

VISTA HOME PREMIUM jest najczęściej pre-instalowanym systemem w komputerach. Najlepsze rozwiązanie dla laptopów dzięki Centrum mobilności i obsłudze komputerów typu Tablet.

Dostępny z interfejsem Aero, automatycznym wykonywaniem kopii zapasowych, szybkim i łatwym dostępem do multimedialnych narzędzi. Łatwo możemy tworzyć własne filmy w HD, DVD.

VISTA BUSINESS nie oferuje tak multimedialnych ?zabawek? i możliwości co Home Premium ale posiada więcej narzędzi biurowych, bezpieczeństwa i współdzielenia dokumentów. Dobry wybór dla dużych i małych biznesów. Ochrona przed awariami sprzętu dzięki funkcji Windows Complete PC ? Kopia zapasowa i przywracanie. Łatwiejsza łączność z siecią firmową dzięki Centrum sieci i Pulpitowi zdalnemu.

VISTA ULTIMATE łączy w sobie wszystko, co mają systemy wyżej wymienione. Nadaje się do rozrywki, biznesu zapewniając najwyższe bezpieczeństwo danych dzięki szyfrowaniu dysków funkcją BitLocker.

Możesz kupić Vistę teraz lub poczekać jeszcze rok na Windows 7 ;-) Wybór należy do Ciebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)