Kulką w Spider-Mana! Recenzja Marvel Pinball Epic Collection Vol. 1

Marvel Pinball chce dobrze, ale aż za bardzo stara się być widowiskowy. W rezultacie dostajemy grę sympatyczną, która potrafi jednak zirytować nachalnym efekciarstwem.

Kulką w Spider-Mana! Recenzja Marvel Pinball Epic Collection Vol. 1
Michał Puczyński

Kolekcja, którą testowałem w wersji na PS4, jest spora. Zawiera aż dziesięć stołów – każdy oparty na bohaterze lub opowieści z uniwersum Marvela. Są tu nie tylko najpopularniejsi gracze, tacy jak Spider-Man czy Iron Man, ale i postaci czy wątki mniej znane, np. Blade i Fear Itself.

[b]Dostępne stoły[/b]

Spider-Man, Doctor Strange, Iron Man, Blade, The Avengers, World War Hulk, Fear Itself, Civil War, Ant-Man, Venom.

Obraz

Ogólnie jednak nie ma powodu do narzekania: mamy w co celować, a na odblokowanie czeka masa wyzwań. Sterowanie jest tak szybkie, jak należy, a poziomy ładują się w mgnieniu oka. Technicznie gra to czysta perfekcja. Problem tkwi w czymś innym.

Na co ja właściwie patrzę?

Do zabawy zniechęciła mnie estetyka. Stoły są przesadnie kolorowe i przeładowane detalami. Na każdy cal kwadratowy powierzchni przypada coś błyszczącego albo migającego kolorowym światłem. Rysunki sąsiadują z gęsto rozmieszczonymi kontrolkami, na których mamy ledwo czytelne napisy. Do tego dochodzi sporo elementów ruchomych – dekoracje, postaci krążące po poboczu czy ekranik LED z minigrami.

Potraficie zorientować się w akcji?
Potraficie zorientować się w akcji?

Ten wizualny kociokwik kojarzy mi się z prequelami Gwiezdnych wojen, których twórcy radośnie podkreślali, jak wiele efektów udało im się upchnąć w każdym kadrze.

[b]Nie tylko Marvel[/b]

Jeżeli szukasz pinballi opartych na innych licencjach, Zen Studios stworzyło stoły wzorowane na grach i filmach z serii Aliens, Star Wars, Family Guy, South Park, Walking Dead czy Plants vs. Zombies. Szukaj online.

Sytuacji nie poprawia kamera. Do dyspozycji jest kilka ustawień, ale niemal każde z nich wydało mi się niewygodne. Kamera zawsze jest zawieszona zbyt nisko, tak jakby gra chciała być strzelaniną TPP, w której patrzymy znad ramienia bohatera – tylko że tu bohaterem są paletki. Grając w prawdziwy pinball, trzeba by położyć głowę na stole, żeby uzyskać podobną perspektywę (albo mieć siedem lat i ledwo sięgać ponad blat). Elementów bardziej odległych po prostu nie widać.

Nie ma wyjścia – trzeba wybrać albo kamerę pokazującą cały stół (który zmienia się wtedy w pstrokate mrowisko zajmujące 1/3 ekranu), albo podążającą za kulką. Opcji widoku ruchomego jest kilka i jedna okazuje się wystarczająco grywalna, aby nie rwać włosów z głowy, jednak wciąż kąt nachylenia jest zbyt niski. Nie wiem, dlaczego nie można po prostu użyć gałki, aby ustawić kamerę według własnego widzimisię.

Kamera jest zdecydowanie zbyt nisko, przez co stół wygląda brzydko
Kamera jest zdecydowanie zbyt nisko, przez co stół wygląda brzydko

Odejście od realizmu to świetny pomysł

Do wad gry można się przyzwyczaić. Niektórym pewnie przyjdzie to łatwiej niż mnie; nie wszystkim estetyka musi wydać się nieczytelna. Wtedy zabawa staje się całkiem przyjemna. Komiksowy świat Marvela już dawno nie był tak barwny, szybki i skondensowany. Ostatnie filmy były szare, rozwleczone i niepotrzebnie siliły się na powagę, a i gry nie należały do najlepszych. Kolekcja pinballi to czysta radość i energia.

[b]Marvel Vol. 2?[/b]

Zen Studios stworzyło o wiele więcej stołów opartych na licencjach Marvela. W Vol. 2 możemy spodziewać się m.in. Avengers: Age of Ultron, Guardians of The Galaxy, Moon Knight czy Thor.

Przy oddalonej kamerze stół wygląda jak mrowisko
Przy oddalonej kamerze stół wygląda jak mrowisko

Zawsze miło, kiedy twórcy gier przypominają sobie, że realizm niekoniecznie jest właściwym wyborem. Chciałbym, żeby olśnienie spływało na nich częściej. Poprzednia gra recenzowana w „Szafie gracza” – Final Fantasy XV – mogłaby tylko zyskać, gdyby ekstremalnie ogromną, realistyczną mapę skondensowano, albo wręcz zlikwidowano. Nie byłoby nic złego w powrocie do ery PlayStation i nawigowaniu po małej, uproszczonej mapce. Cóż, może następnym razem. Ważne, że kolorowo-fantastyczny trend „złapał” i era burych, celujących w realizm gier jest już za nami.

Marvel Pinball: do szafy gracza czy do kosza?

Marvel Pinball Epic Collection Vol. 1 to potężny zestaw, który oferuje masę wyzwań i jest znakomity od strony technicznej. Do kupna zachęca cena – niewiele ponad 100 zł.

Dla mnie jednak ekstremalnie kolorowa, epileptyczna wręcz estetyka gry okazała się barierą trudną do przekroczenia. Pierwsze sesje kończyły się bólem głowy i przekrwionymi oczami, a nie uważam się za szczególnie wrażliwego pod tym względem. Jestem jednak świadomy, że każdy może zareagować inaczej, więc nie chcę zniechęcać do gry tylko z tego powodu.

Dobra rada: wypróbuj zanim kupisz.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.