Kuzyn Rosomaka w nowej inkarnacji na DSEi 2011

W czasie trwających targów DSEi, fińska Patria Land Systems Oy pokazała dwie nowe wersje swego sztandarowego wyrobu, czyli transportera AMV. Pojazdu, z którego wywodzi się transporter Rosomak.

fot. Patria
fot. Patria
Adam Maciejewski

W czasie trwających targów DSEi, fińska Patria Land Systems Oy pokazała dwie nowe wersje swego sztandarowego wyrobu, czyli transportera AMV. Pojazdu, z którego wywodzi się transporter Rosomak.

Pierwszy z pojazdów to standardowy transporter AMV w układzie 8x8. Nowością jest system wieżowy. Jest to zdalnie sterowana, bezzałogowa wieża Protector Medium Caliber Remote Weapon Station (MC RWS). Producentem jest norweska firma Kongsberg. W Polsce kojarzona z kupioną przez MON lądową baterią pocisków przeciwokrętowych NSM.

fot. Army Recognition
fot. Army Recognition

Protector MC RWS to produkt dość nowy. Światową premierę miał na wystawie uzbrojenia Eurosatory 2010. Tak wtedy, jak i teraz prezentowana wieża MC RWS była zintegrowana ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia (zsmu) Protector Lite z km kal. 7,62 mm. Uzbrojenie główne to armata ATK Mk44 kal. 30 mm. Bardziej szczegółowo MC RWS przybliżymy w oddzielnym wpisie.

fot. Army Recognition
fot. Army Recognition

Drugim wariantem AMV jest pojazd nazwany ARRV (Armoured Repair and Recovery Vehicle), czyli wóz zabezpieczenia technicznego. Dotąd brakowało takiego pojazdu w rodzinie AMV. Dotyczy to też Rosomaka, co musi być szczególnie odczuwalne na misjach.

fot. Patria
fot. Patria

Głównym elementem ARRV jest wysuwane ramię dźwigowe o maksymalnej sile udźwigu 120 kN i zasięgu 5 m. W pełni wysunięte ma udźwig 2,5 t przy kącie nachylenia ramienia 5° i 4 t przy 56°. Poza tym dane techniczne pojazdu nie odbiegają od zwykłego AMV.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.