Kwantowa lewitacja prosto z gry Wipeout [wideo]

Pamiętacie wciągającą grę o wyścigach futurystycznych, lewitujących nad ziemią pojazdów? Teraz takie same wyścigi można zorganizować w rzeczywistości. Naukowcy też lubią się bawić i skonstruowali prawdziwy tor antygrawitacyjnych wyścigów. Efekt rewelacyjny!

Kwantowa lewitacja prosto z gry Wipeout [wideo]
Grzegorz Nowak

Pamiętacie wciągającą grę o wyścigach futurystycznych, lewitujących nad ziemią pojazdów? Teraz takie same wyścigi można zorganizować w rzeczywistości. Naukowcy też lubią się bawić i skonstruowali prawdziwy tor antygrawitacyjnych wyścigów. Efekt rewelacyjny!

Wydana po raz pierwszy w 1995 roku gra Wipeout zapoczątkowała całą serię nietypowych wyścigówek. Dynamiczny gameplay i świetna ścieżka dźwiękowa sprawiły, że tytuł po dziś dzień króluje na konsolach. To właśnie on był inspiracją dla grupy naukowców z Japońskiego Instytutu Nauki i Technologii.

Przy budowie toru wykorzystano właściwości nadprzewodników, dzięki którym można umieścić obiekt nieruchomo w polu magnetycznym. Wyścigowe pojazdy przypominają futurystyczne bolidy z gry komputerowej i muszą zostać napełnione ciekłym azotem. Manipulowanie natężeniem prądu pozwala wprawić modele w ruch i rozpocząć wyścig.

Poniżej możecie zobaczyć krótką prezentację Wipeouta w realu. Naukowcy mają nadzieję, że ta technologia odmieni sposób poruszania się pojazdów w przyszłości i tor taki jak poniższy mógłby powstać naprawdę. Jest tylko jeden problem - wielu internautów uważa filmik za zupełną mistyfikację i sprytną animację komputerową. Być może jest to jedynie kolejne wirusowe wideo, tym razem promujące nową grę Wipeout 2048 (premiera w lutym 2012).

Czy to rzeczywiście fake? Sami oceńcie.

Controlled Quantum Levitation on a Wipe'Out Track

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.