Lars Von Trier wyrzucony z Cannes za sympatyzowanie z Hitlerem

Lars Von Trier wyrzucony z Cannes za sympatyzowanie z Hitlerem20.05.2011 13:02
Lars Von Trier wyrzucony z Cannes za sympatyzowanie z Hitlerem
Michał Nowak

Być może słyszeliście już o tym, że Von Trier popełnił olbrzymią gafę na konferencji prasowej tegorocznego Cannes Film Festival, za co ostatecznie został wyrzucony z całej imprezy. Za głoszenie nieodpowiednich komentarzy na forum festiwalu, Duńczyk został wciągnięty na czarną listę, jako persona non grata (osoba niepożądana). Czy to już koniec kariery w Cannes dla Von Triera?

Być może słyszeliście już o tym, że Von Trier popełnił olbrzymią gafę na konferencji prasowej tegorocznego Cannes Film Festival, za co ostatecznie został wyrzucony z całej imprezy. Za głoszenie nieodpowiednich komentarzy na forum festiwalu, Duńczyk został wciągnięty na czarną listę, jako persona non grata (osoba niepożądana). Czy to już koniec kariery w Cannes dla [Von Triera](http://Reżyser od zawsze słynął z dość kontrowersyjnych wypowiedzi, jednak tym razem przeszedł samego siebie. Na konferencji prasowej, która miała miejsce przedwczoraj, Duńczyk otwarcie stwierdził, że jest nazistą i rozumie Hitlera. Na tym zresztą nie koniec, możecie zobaczyć zapis niniejszej wypowiedzi poniżej.)?

Reżyser od zawsze słynął z dość kontrowersyjnych wypowiedzi, jednak tym razem przeszedł samego siebie. Na konferencji prasowej, która miała miejsce przedwczoraj, Duńczyk otwarcie stwierdził, że jest nazistą i rozumie Hitlera. Na tym zresztą nie koniec, możecie zobaczyć zapis niniejszej wypowiedzi poniżej.

Zarząd festiwalu podał we wczorajszym oświadczeniu, że ich forum nie powinno być miejscem głoszenia wypowiedzi niezgodnych z ideami humanizmu i szlachetności, które od początku istnienia przyświecały festiwalowi, dlatego Von Trier zostaje wydelegowany z Cannes w trybie natychmiastowym.

Dosyć ostro, szczególnie że na nagraniu wyraźnie widać, że Duńczyk sam do końca nie wie o czym mówi i kompletnie się zaplątał w swojej wypowiedzi. Niedługo po całym incydencie Von Trier przeprosił za swoją wypowiedź, ale jak widać niczym to nie poskutkowało.

Lars Von Trier prezentował swoje filmy w Cannes już od 1984 roku. Reżyser zdobył na festiwalu m.in. Złotą Palmę za Tańcząc w ciemnościach w 2000 roku, a także nagrodę Grand Prix w 1996 roku za film* Przełamując fale*. Również najnowsza *Melancholia *zdobyła uznanie publiczności festiwalu. Z takim dorobkiem reżysera w Cannes ciężko uwierzyć, by miał on dostać dożywotni wilczy bilet od organizatorów.

Pytanie, czy Von Trier zrobił z siebie całkowitego głupka, czy to Festiwal przeholował tworząc niepotrzebne kontrowersje?

foto: iplsc

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)