Laser pokaże, czy warto korzystać z kąpieliska

Czystość mikrobiologiczną plaż i kąpielisk można będzie szybko oceniać dzięki użyciu lasera. Dokładność metody jest tak duża, że można bez problemu zidentyfikować niebezpieczne szczepy E. coli.

Laser pokaże, czy warto korzystać z kąpieliska
Katarzyna Kieś

18.01.2011 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czystość mikrobiologiczną plaż i kąpielisk można będzie szybko oceniać dzięki użyciu lasera. Dokładność metody jest tak duża, że można bez problemu zidentyfikować niebezpieczne szczepy E. coli.

Tradycyjne metody badania czystości kąpielisk i plaż są żmudne, czasochłonne i nie dostarczają wystarczających informacji, by można było jednoznacznie zidentyfikować źródło zakażenia mikrobiologicznego. Gdzieś jest brudno, ale nie wiadomo gdzie.

Nie wiadomo też, kto lub co zanieczyściło konkretne miejsce, a wykrycia tego nie ułatwiają ani naturalne prądy wodne, ani kąpiące się w wodzie rzesze amatorów schładzania ciała metodą na mokro. Problematyczna jest też sprawa monitorowania czystości mikrobiologicznej na plażach, z których korzysta multum ludzi.

Dlatego naukowcy z Purdue University Calumet oraz University of Minnesota postanowili wykorzystać laser do wykrywania i monitorowania zanieczyszczeń. Metoda jest ponoć nieskomplikowana w użyciu, w pełni zautomatyzowana i na tyle efektywna, że można dzięki niej zidentyfikować i monitorować obecność szczepów* *E. coli tam, gdzie jest to wskazane.

O tym, że plaże i przyległe do nich tereny oraz zbiorniki wodne są czasem koszmarnie zanieczyszczone, wie każdy. Ale o tym, że brudy te mogą być biologicznie niebezpieczne – wolimy czasem nie pamiętać. Ciekawe, jak wypadłyby nasze polskie plaże, gdyby pod koniec sezonu ocenić ich czystość przy użyciu metody laserowej...

Źródło: Eurekalert

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.