Laserem w drony. Nowa broń powstała nie tylko w Stanach Zjednoczonych!

Laserem w drony. Nowa broń powstała nie tylko w Stanach Zjednoczonych!

Laser Rheinmetalla
Laser Rheinmetalla
Łukasz Michalik
14.04.2013 14:00, aktualizacja: 13.01.2022 12:06

Kilka dni temu media donosiły o udanym teście nowej broni - amerykańska marynarka z powodzeniem użyła lasera do zestrzelenia drona. Nie był to jednak pierwszy, udany test tego typu - podobną broń opracowano i przetestowano równieżj poza Stanami Zjednoczonymi. Kto dysponuje laserem, zdolnym do zestrzelenia dronów?

Kilka dni temu media donosiły o udanym teście nowej broni - amerykańska marynarka z powodzeniem użyła lasera do zestrzelenia drona. Nie był to jednak pierwszy, udany test tego typu - podobną broń opracowano i przetestowano równieżj poza Stanami Zjednoczonymi. Kto dysponuje laserem, zdolnym do zestrzelenia dronów?

Broń laserowa już istnieje

Medialne doniesienia, w dość sensacyjnym tonie obwieszczające, że broń laserowa przestała być fikcją, były nie tylko nieco przesadzone, co w pewnych kwestiach po prostu nieprawdziwe. Dlaczego?

Laser Weapon System
Laser Weapon System

Przyczyny są co najmniej dwie: po pierwsze, prace nad bronią laserową nie są niczym nowym i w ciągu ostatnich lat uruchomiono wiele związanych z nią projektów badawczych. Choć niektóre z nich, jak np. Airborne Laser Testbed uznano za nieperspektywiczne, pozostałe są rozwijane.

Druga przyczyna jest jeszcze bardziej wymowna: ostatnie próby, choć nagłośnione przez media, nie były niczym pionierskim, a laserową broń przed Amerykanami z powodzeniem przetestowała m.in. niemiecka firma Rheinmetal.

Po co konstruować lasery bojowe?

W tym miejscu pojawia się pytanie: po co w ogóle zawracać sobie głowę skomplikowaną i wymagającą ogromnych nakładów na badania technologią? Przecież to, do czego jest wykorzystywana można z powodzeniem osiągnąć za pomocą bardziej konwencjonalnych metod. To prawda, jednak w tym przypadku również są co najmniej dwa argumenty, przemawiające za laserem.

Laser Weapon System (LaWS)

Pierwszym z nich jest fakt, że pomiędzy np. wystrzeleniem rakiety a jej trafieniem w cel mija jakiś czas, który może zostać wykorzystany na jej uniknięcie. W przypadku lasera nie ma takiej możliwości – prędkość światła gwarantuje, że po precyzyjnym wycelowaniu odpowiednio silna wiązka trafi w cel błyskawicznie, nie dając szans na przeciwdziałanie.

Drugą kwestią jest koszt. Choć opracowanie bojowych laserów nie należy do tanich, to ich eksploatacja może być niezwykle opłacalna – przykładowo koszt jednego strzału z testowanego przez amerykańską marynarkę lasera to zaledwie jeden dolar. W porównaniu z dziesiątkami tysięcy, które trzeba wydać na pojedyncze rakiety, czy choćby kosztem zwykłych pocisków artyleryjskich zysk jest oczywisty.

Kto i co ostatnio testował?

Amerykański Laser Weapon System (LaWS) po serii prób na stanowiskach naziemnych, jak również w bazie marynarki w San Diego, na pokładzie niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, USS Dewey, postanowiono przetestować w nowych warunkach.

Laser został zamontowany na pokładzie okrętu USS Powe i zintegrowany z jego systemami obserwacji i analizy pola walki. Próbne zestrzelenie drona to jednak tylko jedna z wielu prób, które potrwają co najmniej kilka miesięcy. Nowa broń ma służyć nie tylko do zwalczania bezpilotowych aparatów latających, ale np. do unieszkodliwiania szybkich łodzi motorowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej firma Lockheed Martin przeprowadziła udane próby lasera przeciwlotniczego i przeciwrakietowego ADAM (Area Defense Anti-Munitions), którego zadaniem jest ochrona punktowych celów o dużym znaczeniu. ADAM może byż wykorzystywany zarówno do niszczenia dronów, jak i zestrzeliwania pocisków rakietowych.

German laser successfully shoots down fast moving drone

Zakończone sukcesem próby ma na koncie również niemiecka firma Rheinmetall, od lat rozwijająca własne lasery bojowe. Udane testy prowadzono jeszcze latem 2011 roku, jednak te, przeprowadzone przed kilkoma miesiącami wydają się najbardziej spektakularne – niemiecka broń zestrzeliła dwa drony poruszające się z prędkością 50 m/s i cel symulujący pocisk moździerzowy, a wiązka lasera przecięła stalową, 15-milimetrową belkę. Laser w docelowej konfiguracji, o mocy 100 kW i zasięgu strzału 10 kilometrów zgodnie z harmonogramem ma być gotowy w 2016 roku.

Źródło: Altair

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)