Lee vs Eastwood

Lee vs Eastwood08.06.2008 13:00
Ireneusz Podsobiński

Zawsze mnie zastanawiało, co skłania ludzi do wyciągania na światło dzienne zamierzchłych spraw. Tym bardziej, gdy dotyczy to tak szanowanego twórcy jak Spike Lee. Na tegorocznym Cannes Lee skrytykował Clinta Eastwooda za filmy Sztandar chwały i Listy z Iwo Jimy. Nie spodobało mu się, że twórca wspomnianych obrazów wojennych pominął w produkcji czarnoskórych żołnierzy. "Wielu afro-amerykanów przeżyło tę wojnę i są źli na Clinta, że żaden nie pojawił się w filmie. To była jego wersja: czarni żołnierze nie istnieli." W wywiadzie dla gazety The Guardian Eastwood skwitował to dość dobitnie: "Taki gość jak on powinien się zamknąć."

Zawsze mnie zastanawiało, co skłania ludzi do wyciągania na światło dzienne zamierzchłych spraw. Tym bardziej, gdy dotyczy to tak szanowanego twórcy jak Spike Lee. Na tegorocznym Cannes Lee skrytykował Clinta Eastwooda za filmy *Sztandar chwały * i Listy z Iwo Jimy. Nie spodobało mu się, że twórca wspomnianych obrazów wojennych pominął w produkcji czarnoskórych żołnierzy. "Wielu afro-amerykanów przeżyło tę wojnę i są źli na Clinta, że żaden nie pojawił się w filmie. To była jego wersja: czarni żołnierze nie istnieli." W wywiadzie dla gazety The Guardian Eastwood skwitował to dość dobitnie: "Taki gość jak on powinien się zamknąć."

"Historia Sztandaru chwały, opowiada o znanym zdjęciu podnoszenia flagi. Oni [czarnoskórzy żołnierze] nie uczestniczyli w tym." - tłumaczy Eastwood - "Jeśli dodałbym do filmu afro-amerykanów, ludzie mówiliby: 'Gość chyba zwariował'." Nie mnie oceniać, kto ma rację w tym sporze, gdyż nie jestem obeznany z tą częścią historii. Śmieszy mnie tylko jedno - Spike Lee po ponad półtora roku od premiery Sztandaru chwały przypomina sobie o tej "delikatnej" sprawie. A może po prostu robi reklamę dla swojego nowego filmu wojennego Miracle at St. Anna, w którym występują właśnie czarnoskórzy żołnierze.

Źródło: Themovieblog.com

Foto: Wikipedia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)