Lekarze radzą: ograniczajcie małym dzieciom dostęp do telewizji

Lekarze radzą: ograniczajcie małym dzieciom dostęp do telewizji27.12.2011 14:29
Lekarze radzą: ograniczajcie małym dzieciom dostęp do telewizji
Maciej Kuś

Wpis gościnny z Multi-blog.pl. Temat: „Czy telewizja szkodzi?”, rzadko pojawia się na tym blogu, ale przed świętami warto przypomnieć, co na ten temat mówią ostatnie badania.

Wpis gościnny z Multi-blog.pl. Temat: „Czy telewizja szkodzi?”, rzadko pojawia się na tym blogu, ale przed świętami warto przypomnieć, co na ten temat mówią ostatnie badania.

Co prawda już od czasu wynalezienia radia czy 24-godzinnej telewizji kablowej lekarze bili na alarm, jakie to szkody może wyrządzić elektronika naszym duszom, ale ostatnio stali się na szczęście bardziej realistyczni. I niektóre ich porady brzmią całkiem sensownie.

Z badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną wynika, że oglądanie telewizji i korzystanie z komputerów, tabletów czy smartfonów generalnie nie szkodzi – z wyjątkiem dzieci poniżej dwóch lat. Je trzeba naprawdę solidnie izolować od telewizji i innych wyświetlaczy (niektórzy mają w domach już po 10 różnych gadżetów w ekranami) co najmniej z kilku powodów:

  • W telewizji naprawdę nie ma programów nadających się dla dzieci poniżej 2 lat.
  • Nawet na „Ulicy Sezamkowej” małe dziecko jest w stanie skupić uwagę na maksymalnie 10-20 minut. Reszta to stracony czas.
  • Każda godzina spędzona przed telewizorem to dla dwulatka 10 procent mniej czasu spędzonego na kreatywnej zabawie.
  • Każda taka godzina to również o 50 minut mniej czasu spędzonego na kontaktach z rodzicami.
381180465492992924
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/baby_tv.jpg)

Lekarze namawiają rodziców, aby wypowiadali się na temat programów, które oglądają ich dzieci, nawet nastoletnie. Dzieci nie potrafią samodzielnie ocenić jakości tego, co widzą, i potrzebują opinii autorytetów. Złym nawykiem jest też ciągle włączony telewizor w tle (a jest to norma w 40-60 procentach amerykańskich domów, w Polsce takich badań nie prowadzono). Warto więc zaplanować sobie na święta taką medialną dietę, tym bardziej że na inną raczej nie ma szans.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)