Lekki jak plastik, mocniejszy niż stal. Opracowano niezwykły materiał
Amerykańscy chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali ultralekki materiał polimerowy, który jest dwa razy wytrzymalszy niż stal. Autorzy przekonują, że ich nowatorski produkt może mieć bardzo szerokie zastosowanie.
04.02.2022 | aktual.: 05.02.2022 20:21
Materiał został stworzony dzięki wykorzystaniu nowatorskiego procesu polimeryzacji. Główny autor badania prof. Michael Strano mówi, że udało się uzyskać produkt, który może służyć jako lekka i wytrzymała powłoka części samochodowych, smartfonów oraz mostów i budynków miejskich. Wyniki badań zostały opisane na łamach magazynu Nature.
– Zazwyczaj nie myślimy o tworzywach sztucznych jako o czymś, co można wykorzystać jako podporę budynku, ale nasz materiał posiada takie możliwości – podkreśla prof. Strano.
Lekki i wytrzymały
Polimery to substancje chemiczne o dużej masie cząsteczkowej, stosowane w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Właściwości mechaniczne i fizyczne struktur wykonanych z tych substancji można łatwo zmienić poprzez zmianę struktury lub warunków syntezy tych substancji. Dzięki temu ten sam surowiec można wykorzystać do produkcji elastycznych taśm gumowych oraz przedmiotów z tworzyw sztucznych o wysokiej wytrzymałości.
Mimo to polimery nie są powszechnie stosowane w tych dziedzinach nauki i technologii, które wymagają wysokiej wytrzymałości i odporności materiałów na zużycie. Wynika to z faktu, że większość polimerów ma strukturę chaotyczną lub amorficzną, co czyni je podatnymi na naprężenia mechaniczne.
Prof. Strano i jego zespół rozwiązali ten problem, opracowując polimery składające się z dwóch różnych typów cząsteczek organicznych. W trakcie eksperymentów chemikom udało się stworzyć materiał, którego moduł sprężystości (miara siły potrzebnej do odkształcenia materiału) jest od czterech do sześciu razy większy niż w przypadku szkła kuloodpornego - podkreślono w komunikacie prasowym MIT.
Okazało się również, że granica plastyczności (wartość naprężenia, przy którym powstają nieodwracalne mikroskopijne odkształcenia) jest dwa razy większa niż w przypadku stali. Co ciekawe, materiał ma tylko ok. jednej szóstej gęstości stali, jest tak lekki jak plastik i może być łatwo wytwarzany w dużych ilościach. Innowacyjność i duża wytrzymałość materiału wynikają z faktu, że udało się go wytworzyć w postaci dwuwymiarowych arkuszy, podczas gdy inne polimery tworzą jednowymiarowe łańcuchy przypominające spaghetti.