Lepszy świat Billa Gatesa. Na co założyciel Microsoftu przeznacza swój majątek?

Lepszy świat Billa Gatesa. Na co założyciel Microsoftu przeznacza swój majątek?

Co robi Bill Gates po odejściu z Microsoftu? (Fot. Flickr/World Economic Forum/Lic. CC by-sa)
Co robi Bill Gates po odejściu z Microsoftu? (Fot. Flickr/World Economic Forum/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
14.01.2012 19:30, aktualizacja: 14.01.2022 10:07

Bill Gates przez wiele lat był uosobieniem cynika, który w pogoni za sukcesem swojej firmy wykazuje całkowity brak skrupułów, niszcząc konkurentów i monopolizując rynek. Po rezygnacji z prowadzenia Microsoftu priorytety Billa uległy zmianie.

Bill Gates przez wiele lat był uosobieniem cynika, który w pogoni za sukcesem swojej firmy wykazuje całkowity brak skrupułów, niszcząc konkurentów i monopolizując rynek. Po rezygnacji z prowadzenia Microsoftu priorytety Billa uległy zmianie.

Eliminacja zachorowań na polio

Choć ONZ szczyci się ograniczeniu – porównaniu ze stanem sprzed kilkudziesięciu lat – przypadków zachorowań na polio o 99 proc., fundacja Gatesów nie jest zadowolona z tego wyniku. Z konta organizacji finansowane są programy szczepień w regionach, gdzie zachorowania wciąż stanowią istotny problem. Fundacja Gatesów chce całkowicie uwolnić ludzkość od polio.

Energia z toalety

Bill Gates finansuje również badania kolumbijskiego naukowca Katarika Chandrana, pracującego nad urządzeniem produkującym energię z ludzkich odchodów. Zadaniem projektu jest równoczesne rozwiązanie dwóch problemów – nadmiaru zanieczyszczeń i niedostatku możliwej do wykorzystania przez mieszkańców energii.

Walka z HIVFundacja Gatesów ma swój udział w globalnym spadku liczby infekcji wirusem HIV. Notowany od 2001 roku spadek był możliwy m.in. dzięki finansowaniu badań nad szczepionkami i zwiększaniu dostępności leków, redukujących podatność na infekcję.Prace nad wyhodowaniem doskonalszych bananów

Fundacja Billa i Melindy Gatesów finansuje badania nad bananami, zawierającymi znacznie większe ilości żelaza i witaminy A. Zmodyfikowane genetycznie banany są dostarczane między innymi do Ugandy.

Dlaczego właśnie banany? Jak wyjaśnił zaangażowany w projekt James Dale z australijskiego Queensland University of Technology, wzbogacone banany to w warunkach Afryki najbardziej wartościowa – poza mlekiem matki –żywność dla niemowląt.

Zdrowszy maniok

Podstawowe pożywienie 800 mln ludzi – maniok – zawiera w sobie znaczne ilości cyjanku. Aby można było jeść bogate w węglowodany bulwy, konieczna jest czasochłonna obróbka – m.in. moczenie w wodzie przez kilka dni.

Fundacja finansuje badania nad bezpieczną odmianą manioku, z dodatkowo zwiększoną ilością białka i korzystnych dla zdrowia mikroelementów.

Program budowy toalet

42 miliony dolarów zostały przeznaczone na opracowanie nowej toalety, która nie wymaga instalacji wodno-kanalizacyjnej i – podobnie jak w wynalazku Katarika Chandrana – przekształca nieczystości w energię.

Zmniejszenie zasięgu malarii

Fundacja Gatesów pomogła zredukować występowanie malarii m.in. w Zambii, finansując testowy program, w ramach którego mieszkańcy zostali zaopatrzeni w owadobójcze moskitiery, którymi przed zaśnięciem zabezpieczali swoje domy.

Program okazał się sukcesem i jest kontynuowany w innych krajach. Jednocześnie fundacja finansuje badania nad szczepionkami przeciwmalarycznymi i skuteczniejszymi środkami przeciwko komarom.

Jednocześnie, korzystając ze swoich wpływów i pozycji, Gates lobbuje wśród koncernów farmaceutycznych, skutecznie namawiając do obniżania cen najbardziej niezbędnych leków. Fundacja Gatesów, wspólnie m.in.  z UNICEF-em, Bankiem Światowym i Norwegią, współtworzy GAVI – Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień.

The Giving Pledge

Z inicjatywy Billa Gatesa i Warrena Buffeta zorganizowano kampanię The Giving Pledge, skierowaną do najbogatszych ludzi świata. Celem kampanii jest przekonanie ich, aby „co najmniej połowę” swoich majątków przeznaczyli na filantropię.

Swój udział w akcji zadeklarowało wielu miliarderów. Przykład Gatesa i Buffeta przekonał m.in. Dustina Moskovitza, Paula Allena, Barrona Hiltona, George’a Lucasa, Davida Rockefellera, Larry'ego Ellisona, Teda Turnera i Marka Zuckerberga.

W Polsce ze środków Fundacji Gatesów były finansowane – w ramach programu Global Libraries – zakupy sprzętu komputerowego dla bibliotek na terenach zniszczonych przez powodzie w 2010 roku.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)