LG Stylus 2 już w Polsce. To pierwszy na świecie smartfon z radiem DAB+. Oto zalety tej technologii

LG Stylus 2
LG Stylus 2
Źródło zdjęć: © lg
LG

17.03.2016 22:24, aktual.: 10.03.2022 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

LG jest bezsprzecznie liderem we wprowadzaniu nowych rozwiązań na rynek mobilny. Firma potwierdziła to właśnie wprowadzając na rynek pierwszego na świecie smartfona, który obsługuje standard DAB+. Co kryje się pod tą nazwą?

Myśląc „radio” mamy najczęściej na myśli system transmisji sygnału analogowego w zakresie fal ultrakrótkich. Rozwiązanie bazujące na modulacji częstotliwości jest jednak z nami od tak wielu lat, że zdążyło się już porządnie zestarzeć i nie sprosta rosnącym wymaganiom użytkowników. Z pomocą przychodzi jednak radio cyfrowe.

Nowe, lepsze radio

Pod pojęciem radia cyfrowego kryją się technologie, które umożliwiają przesyłanie sygnału cyfrowego dzięki zjawisku modulacji. Początki prac nad nią na rynku europejskim sięgają 1995 roku, kiedy to ustalono, że na potrzeby naziemnego radia cyfrowego na Starym Kontynencie zarezerwowane będą częstotliwości z zakresu od 174 MHz do 230 MHz (lub do 240 MHz w wybranych krajach).

Laboratorium DAB w ośrodku CRC (Communications Research Centre) w Kanadzie
Laboratorium DAB w ośrodku CRC (Communications Research Centre) w Kanadzie© wikipedia

Opracowując nowy standard skupiono się przede wszystkim na eliminacji ograniczeń radia FM, które związane były z jakością dźwięku i ilością dostarczanych informacji. Radio cyfrowe charakteryzuje się więc możliwością:

 • odbioru czystego dźwięku, który pozbawiony jest zakłóceń;
 • modyfikowania jakości różnych programów danej rozgłośni;
 • przekazywania dużo większej ilości danych o nadawanym materiale;
 • lepszego wykorzystania dostępnych częstotliwości.

Z cyfrowego radia można korzystać dzięki różnym technologiom. Wśród nich są: standardy DAB/DAB+, kablowe i satelitarne transmisje telewizyjne DVB czy rozwiązania internetowe. Rozgłośnie radiowe, które chcą bazować na sygnale cyfrowym, korzystają najczęściej z rozwiązań DAB/DAB+.

Czym jest DAB+

Digital Audio Broadcasting (DAB) to standard nadawania programów radiowych, którego pierwsza wersja wykorzystuje kodek MP2. Dość szybko podjęto jednak decyzję o przejściu na rozwiązania HE-AAC v2 (AAC++). Rozszerzenie formatu AAC, które cechuje się lepszą efektywnością kompresji danych audio, umożliwiło osiągnięcie lepszej jakości dźwięku (szczególnie przy niższej przepływowości). Tak powstał DAB+.

LG FB165DAB - system Hi-Fi z obsługą standardu DAB+
LG FB165DAB - system Hi-Fi z obsługą standardu DAB+© lg

Korzystając z ulepszonego standardu można uzyskać dźwięk zbliżony do oryginału (niemal bez strat) przy przepływowości rzędu 300 kb/s. Rozgłośnie radiowe, aby zastąpić analogowy sygnał FM, stosują przepływowość 160-192 kb/s, ale już przy 128 kb/s sygnał nadaje do przesyłania dźwięku o zadowalającej jakości. DAB+ umożliwia również zmniejszenie przepływowości audio, aby wzbogacić sygnał o dodatkowe dane (tekst, obrazy czy adresy stron internetowych), co stosują wybrane rozgłośnie w przypadku programów informacyjnych.

Zaletą DAB+ jest kompatybilność z pierwszą wersją standardu – nadajniki DAB nie obsługują nowszego kodeka, o ile ich oprogramowanie nie zostanie zaktualizowane (nie dotyczy to niestety wszystkich). Na rynku jest już wiele firm, które zajmują się produkcją sprzętu nadawczego DAB+, a do tego możliwe jest nawet samodzielne konstruowanie urządzeń DAB/DAB+ (konieczne jest jednak uiszczenie opłat związanych z wykorzystanym kodekiem).

Cyfrowe radio na świecie i w Polsce

Ze standardu DAB/DAB+ korzystają już rozgłośnie radiowe w ponad 20 krajach, w tym m.in. Australii, Belgii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Prym we wprowadzaniu nowego rozwiązania wiodą jednak Norwedzy, którzy w 2017 roku chcą zastąpić analogowe radio FM rozwiązaniem cyfrowym (DAB+). Oczywiście nie zabrakło i Polski.

Programy Polskiego Radia dostępne w formie cyfrowej
Programy Polskiego Radia dostępne w formie cyfrowej© polskieradio

Polskie Radio już od 2013 roku korzysta z technologii DAB+. W nowym standardzie działają ogólnopolskie rozgłośnie, jak również oddziały regionalne. Docelowo w 2020 roku w ramach multipleksu cyfrowego wszystkie cztery stacje Polskiego Radia będą miały pokrycie 95-97% terytorium kraju. Już teraz dostępnych jest 26 nadajników DAB+.

Pierwszy smartfon z DAB+

Na naszym rynku rośnie liczba dostępnych odbiorników DAB/DAB+, ale rozwiązanie tego typu wciąż nie są stosowane w smartfonach. Fakt ten (oraz samą rosnącą popularność cyfrowego radia) dostrzegło LG, które wkrótce wprowadzi do sprzedaży model Stylus 2. Jest to pierwszy na świecie smartfon, który obsługuje standard DAB+.

LG Stylus 2
LG Stylus 2© lg

Co poza słuchaniem cyfrowego radia oferuje model, który zaprezentowano oficjalnie na targach MWC 2016 w Barcelonie? LG Stylus 2 ma być przystępnym cenowo urządzeniem z dużym ekranem oraz rysikiem. W porównaniu do poprzednika (G4 Stylus) postawiono na nowy stylus, którego główka został pokryta zwiększającą precyzję działania nonopowłoką.

Pełna specyfikacja modelu LG Stylus 2 prezentuje się następująco:

 • wymiary: 155 x 79,6 x 7,4 mm;
 • waga: 145 g;
 • 5,7-calowy ekran (In-Cell Touch) o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli);
 • czterordzeniowy układ o taktowaniu 1,2 GHz;
 • 1,5 GB pamięci RAM (LPDDR3);
 • 16 GB pamięci wbudowanej, slot kart microSD;
 • aparat główny 13 Mpix, kamerka przednia 8 Mpix;
 • sieci: GSM/HSPA+/LTE;
 • komunikacja: Wi-Fo b/g/n, Bluetooth 4.1, USB 2.0;
 • bateria o pojemności 3000 mAh;
 • Android 6.0 Marshmallow;
 • dostępne kolory: tytanowy, biały, brązowy.

LG prowadzając pierwszego smartfona ze wsparciem dla standardu DAB+ potwierdza ambicje zostania liderem w promowaniu nowych rozwiązań na rynku mobilnym. Na tym jednak się nie skończy, gdyż już wkrótce zadebiutuje LG G5, czyli pierwszy smartfon modułowy.

Gdzie i za ile?

LG Stylus 2 jest już dostępny już w ofertach operatorów Play i T-Mobile oraz w sklepach Media Markt, Saturn i RTV EURO AGD. Jego cena na polskim rynku to 1299 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)