LG Watch Urbane 2 - test najlepszego smartwatcha LG

LG Watch Urbane 2 - test najlepszego smartwatcha LG

LG Watch Urbane 2 - test najlepszego smartwatcha LG
LG
29.07.2016 18:17, aktualizacja: 15.01.2022 16:39

Podczas kilkunastu dni testów miałem okazję się przekonać na własnej skórze, że LG Watch Urbane 2 to najlepszy i najbardziej zaawansowany smartwatch z Androidem Wear na rynku.

Wzorowa jakość wykonania

Urządzenie zrobiono z wysokiej jakości materiałów. Kopertę i klamrę na pasku wykonano ze stali nierdzewnej, pasek z hipoalergicznego tworzywa TPSiV, a ekran pokryto szkłem Gorilla Glass. Czuć, że jest to produkt premium w każdym calu.

Ze względu na obecność slotu na kartę SIM oraz sporej baterii, LG Watch Urbane 2 jest duży. Nie jest jednak dla mnie za duży; spokojnie mieści się pod mankietem koszuli i jest na tyle wygodny, że kilkakrotnie zdażyło mi się zasnąć z zegarkiem na ręku.

Obraz

Poza tym LG Watch Urbane 2 jest w mojej opinii jednym z najładniejszych smartwatchy na rynku. Wygląda jak elegancki zegarek, więc nie będzie się gryzł nawet z formalnym strojem. Wiele zależy tutaj również od tarczy zegara - po wybraniu sportowej tarczy smartwatcha spokojnie można zabrać na rower.

Obraz

Po kilkunastu dniach testów ani na obudowie zegarka, ani na wyświetlaczu nie pojawiły się choćby najmniejsze ryski czy wgniecenia, mimo iż nie obchodziłem się z nim pedantycznie. Wszystkie elementy spasowano ponadto precyzyjnie, a przyciski mają wyczuwalny i przyjemny skok. Urządzenie jest też odporne na kurz i zachlapania, więc o jakości wykonania nie można powiedzieć złego słowa.

Wyświetlacz wywiązuje się ze swojej roli

Ekran jest duży (przekątna o długości 1,38 cala), więc jego obsługa jest komfortowa. Wysoka rozdzielczość 480 x 480 przekłada się na zagęszczenie 348 pikseli na cal, dzięki czemu czcionki są ostre i czytelne.

Obraz

Co istotne, jest to panel wykonany w technologii P-OLED, co ma kilka zalet. Przede wszystkim piksele składające się na czerń pozostają nieaktywne, dzięki czemu ekran pobiera niewielką porcję energii nawet jeśli jest cały czas włączony. Po drugie, kąty widzenia są praktycznie nieskończone, więc ekran jest czytelny pod każdym kątem. Ponadto idealna głębia czerni sprawia, że ciemne tarcze zegara wyglądają nieskazitelnie.

Jakość rozmów na plus

Model LG Watch Urbane 2 wyposażony jest w mikrofon oraz głośnik, co pozwala na wykonywanie połączeń głosowych bez konieczności sięgania po telefon. Można to robić na dwa sposoby: albo po włożeniu do zegarka karty SIM (wtedy urządzenie staje się autonomiczne), albo po sparowaniu przez Bluetooth ze smartfonem.

Obraz

W obu przypadkach jakość rozmów jest zadowalająca. Wypływający z głośnika głos rozmówcy jest głośny i klarowny, a i mikrofon sprawnie przechwytuje dźwięki.

Android Wear jest świetny

Smartwatch LG pracuje pod kontrolą najnowszej odsłony systemu Google'a. Warto odnotować, że jest to obecnie jedyne zaawansowane oprogramowanie na inteligentne zegarki, które w pełni obsługuje język polski. Chodzi nie tylko o w pełni spolszczony interfejs, lecz - przede wszystkim - obsługę polskich komend. Jakie polecenia wykona LG Watch Urbane 2?

Android Wear - przykładowe komendy

Ok Google:

  • []obudź mnie o 7:00/obudź mnie za 8 godzin;[]utwórz notatkę: jeść więcej jabłek;[]ustaw minutnik na 45 minut;[]przypomnij mi pójść biegać jutro o 17:00/przypomnij mi kupić kąpielówki z Aquaparku;[]zadzwoń do Jana Kowalskiego;[]wyślij wiadomość do Jana Kowalskiego: kup chleb;[]wyślij maila do Jana Kowalskiego: kup chleb;[]napisz do Jana Kowalskiego w aplikacji WhatsApp: kup chleb;[]napisz do Jana Kowalskiego w aplikacji Viber: kup chleb;[]napisz do Jana Kowalskiego w aplikacji Hangouts: kup chleb;[]pokaż alarmy;[]nawiguj do najbliższej restauracji;[]pokaż liczbę kroków;[]pokaż moje tętno;[]ile lat ma Andrzej Duda?;[]jakie miasto jest stolicą Austrii?;[]jak wysoki jest Pałac Kultury i Nauki?;[]obsada "Powrotu do przyszłości";[]jak wygląda wydra?;[]trasa z Warszawy do Krakowa;[]godzina w Londynie;[]380 dolarów na złotówki.

Komunikacja jest dwustronna; zegarek nie tylko zrozumie i wykona polecenia, ale i dopyta o brakujące szczegóły. Przykładowo po usłyszeniu komendy "ok Google, wyślij SMS" najpierw poprosi o podanie adresata, a następnie o podyktowanie wiadomości.

Odpowiedzi na pytania o wiek Chucka Norrisa, obsadę "Powrotu do przyszłości" i wysokość Pałacu Kultury i Nauki
Odpowiedzi na pytania o wiek Chucka Norrisa, obsadę "Powrotu do przyszłości" i wysokość Pałacu Kultury i Nauki

Urządzenie można obsługiwać także za pomocą ekranu dotykowego oraz gestów; obracając energicznie nadgarstek można przykładowo przewijać powiadomienia. Przydatne, gdy jedną rękę ma się zajętą (jazda na rowerze, trzymanie torby z zakupami itp.).

LG pomyślało również trzech przyciskach fizycznych ulokowanych na prawej krawędzi koperty:

  • górny przycisk jest skrótem do listy kontaktów;
  • środkowy przycisk jest skrótem do listy zainstalowanych aplikacji oraz pozwala wygasić ekran;
  • dolny przycisk jest skrótem do monitorującej aktywność aplikacji LG Health.

Szczególnie polubiłem się z przyciskiem górnym, bo wykonywanie połączeń głosowych z poziomu zegarka to świetna sprawa. To coś, czego po zakończeniu testów brakuje mi najbardziej.

Obraz

Szkoda tylko, że do klawiszy nie można przypisać innych apek. Na Androida Wear powstały już tysiące aplikacji i na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną, do której chciałby mieć błyskawiczny dostęp.

Dodam jeszcze, że już jesienią pojawi się Android Wear 2.0, dzięki któremu smartwatch stanie się jeszcze lepszy. LG Watch Urbane 2 ma już zagwarantowaną aktualizację.

Jak to jest z tą autonomicznością?

Większość inteligentnych zegarków do działania wymaga ciągłego połączenia ze smartfonem za pośrednictwem Bluetootha. LG Watch Urbane 2 także może zostać sparowany z telefonem z Androidem lub iOS-em, ale nie jest to konieczne.

Najnowszy smartwatch LG obsługuje karty Nano SIM. Kartę można umieścić w środku odkręcając tylną część obudowy przy użyciu dołączonego do zestawu kluczyka. Dzięki temu można korzystać ze wszystkich funkcji zegarka bez połączenia z telefonem. Możliwe jest nawet wykonywanie połączeń głosowych oraz wysyłanie i odbieranie SMS-ów.

Obraz

Urządzenie ma ponadto 4 GB wbudowanej pamięci. Można ją zapełnić np. muzyką i odtwarzać ją po sparowaniu zegarka z bezprzewodowymi słuchawkami.

Autonomiczność smartwatcha docenią przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia, które nie chcą tracić kontaktu ze światem i dostępu do aplikacji fitness podczas treningów. Znajdujący się w kieszeni telefon może w trakcie biegu czy jazdy na rowerze irytować, a LG Watch Urbane 2 rozwiązuje ten problem.

Bateria pozytywnie zaskakuje

Smartwatch zasilany jest przez akumulator o pojemności 570 mAh. To sporo jak na urządzenie tego typu. Czas pracy na jednym ładowaniu jest satysfakcjonujący, ale to uzależnione jest przede wszystkim od scenariusza użycia.

Gdy ekran jest domyślnie wygaszony, a wewnętrz nie znajduje się karta SIM, spokojnie wyciągałem dwie pełne doby ze sporym zapasem. Gdy wyświetlacz jest cały czas aktywny, czas ten skraca się do ok. 30-36 godzin. Na szczęście zegarek bardzo precyzyjnie rozpoznaje gest wybudzania, dlatego warto pomyśleć o wygaszeniu ekranu.

Z aktywną kartą SIM - gdy zegarek z technicznego punktu widzenia zamienia się w telefon - czas pracy spada do jednego dnia.

Obraz

Do ładowania baterii służy specjalna ładowarka, którą przyczepia się do tylnej części obudowy zegarka. Ma ona zaczep magnetyczny, ale trzeba pilnować, aby styki ładowania znalazły się na swoim miejscu. Podczas testów raz zdażyło mi się przyczepić ładowarkę krzywo; po odpięciu zegarka okazało się, że ładowanie nawet się nie rozpoczęło.

Podsumowując

Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że LG Watch Urbane 2 to najlepszy smartwatch z Androidem Wear na rynku. Jest ładny, świetnie wykonany i szybki oraz ma piękny ekran i wydajną baterię, a oprogramowanie Google'a jest niesamowicie użyteczne w Polsce.

LG Watch Urbane 2 to też jeden z nielicznych zegarków z Androidem Wear pozwalających na prowadzenie rozmów głosowych i jedynym, który nie wymaga do tego połączenia ze smartfonem.

Używając tego zegarka mogłem poczuć się jak bohater filmów i seriali sci-fi, które oglądałem w dzieciństwie. Któż z nas nie marzył o osobistym asystencie przyczepionym do nadgarstka? Dzięki LG Watch Urbane 2 realizacja dziecięcych marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Dosłownie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)