Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie

Solar Boat
Solar Boat
Henryk Tur

13.07.2010 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekipa z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła podczas zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną, jakie odbyły się w Holandii. Zwycięzcom wypada pogratulować, a zarazem przyjrzeć się ich łodzi.

Ekipa z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła podczas zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną, jakie odbyły się w Holandii. Zwycięzcom wypada pogratulować, a zarazem przyjrzeć się ich łodzi.

[url=http://gadzetomania.pl/22192,sahara-zasili-europe-juz-za-5-lat]Sahara zasili Europę za 5 lat

[/url]Dwuosobowa łódź jest wyposażona w nowatorski układ pomiarowy, który rejestruje różne parametry - między innymi opór wody i powietrza, falowanie, nasłonecznienie czy szybkość. Łącznie ma dwanaście różnego rodzaju danych, które zebrane razem pozwalają na racjonalne wydawanie energii gromadzonej przez panele. Zwycięstwo było możliwe dzięki pokonaniu trasy liczącej sobie 220 kilometrów w 19 godzin, 25 minut i 8 sekund, co daje przeciętną szybkość ponad 11 km/h. Konkurencja była duża - pięćdziesiąt zespołów z całego świata. Poniżej zwycięska ekipa:

Obraz

[url=http://gadzetomania.pl/22319,w-polsce-powstanie-duza-elektrownia-sloneczna]W Polsce powstanie duża elektrownia solarna

[/url]Sternikiem łodzi był Wojciech Leśniewski, asystent na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Podczas zawodów było zabronione doładowywanie akumulatorów. Jak powiedział Leśniewski:

Jeśli więc któraś z drużyn postawi na prędkość i akumulator zostanie rozładowany, a następnego dnia będzie padać, solar nie przepłynie kolejnych 40 kilometrów bez słońca

I dodaje:

Energii mieliśmy w tym roku za dużo i teoretycznie mogliśmy płynąć jeszcze szybciej, ale obawialiśmy się, że układ napędowy może odmówić posłuszeństwa

Przyszłe plany dotyczące łódki to unowocześnienie jej tak, aby wykorzystywała cały potencjał energetyczny. Wypada dodać, że w ubiegłym roku dwie załogi z Politechniki Gdańskiej prowadziły w rankingu, ale awaria spowodowała, że nie dokończyły zawodów. W tym roku wszystko było dopięte na ostatni guzik i technika nie zawiodła. A w 2011 podobne zawody odbędę się na trasach Elbląg-Malbork i Elbląg-Gdańsk. Naszym ekipom życzę powodzenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)