Ma prawie pół wieku. Odnowiona lokomotywa wróci w historycznych barwach

Ma prawie pół wieku. Odnowiona lokomotywa wróci w historycznych barwach

Ma prawie pół wieku. Odnowiona lokomotywa wróci w historycznych barwach
Adam Bednarek
24.06.2020 12:08

PKP Intercity pochwaliło się remontem jednej z lokomotyw, która po torach jeździ już prawie pół wieku. Teraz zobaczyć będzie ją można w takich kolorach, w jakich po raz pierwszy opuszczała zajezdnię.

Dwie lokomotywy serii EP07 o numerach 174 i 376 przechodzą obecnie w Gdyni naprawy na czwartym poziomie utrzymania - informuje spółka Intercity.

Taki remont przechodzą pojazdy po sześciu latach użytkowania lub po przejechaniu 600 tysięcy kilometrów.

Wprawdzie PKP Intercity odświeżyło dwa modele, ale to lokomotywa EP07-174 jest najstarsza, a więc najciekawsza. Pracuje na kolei już blisko pół wieku - została wyprodukowana w 1971 roku przez Pafawag Wrocław.

Jej obecne malowanie nawiązuje do barw lokomotyw serii EU07, eksploatowanych w PKP w latach 70. i 80. XX wieku. Po zakończeniu naprawy na początku lipca lokomotywa ponownie będzie prowadzić pociągi PKP Intercity na terenie całego kraju.

Obraz

Z kolei lokomotywa EP07-376 to przy tamtym modelu młodziak - opuściła poznańskie Zakłady Metalowe im. Hipolita Cegielskiego w 1985 roku. Nowe kolory nawiązują do barw wprowadzonych przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Nowym Sączu w 2002 roku dla lokomotyw serii EU/EP07, które w tym czasie przechodziły naprawy główne.

Historyczne barwy

Pojazdy EP07 nie są pierwszymi, którym przewoźnik przywrócił oryginalny wygląd. W 2017 roku historyczne barwy odzyskała najstarsza w parku taborowym PKP Intercity lokomotywa EP05-23. Powstały w 1961 roku pojazd przeszedł remont w Zakładzie Usług Taborowych Remtrak (obecnie PKP Intercity Remtrak). Przez kilkadziesiąt lat lokomotywa przebyła blisko 7 mln km, a od czasu jej odnowienia służy pasażerom i przewoźnikowi prowadząc pociągi specjalne i rozkładowe. Oprócz niej, w PKP Intercity barwy historyczne posiadają jeszcze lokomotywy EP07-338, EP07-442, EP08-001 oraz EP09-046.

  • Polska kolej nieustannie się zmienia, odpowiadając na współczesne wyzwania i potrzeby pasażerów. Nie zapominamy jednak o jej bogatym dziedzictwie, czego symbolicznym wyrazem jest przywrócenie historycznych barw naszym dwóm lokomotywom serii EP07 – mówi Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Dla wielbicieli kolei, ale też zwykłych ludzi na pewno gratką będzie zobaczenie lokomotyw w niespotykanych, bo mających swoje lata barwach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)