Macworld Conference & Expo 2008, czyli jakie nowości od Apple?

Macworld Conference & Expo 2008, czyli jakie nowości od Apple?
15.01.2008 17:52
Macworld Conference & Expo 2008, czyli jakie nowości od Apple?
Mateusz Gołąb
Mateusz Gołąb

W sali na 4000 osób w San Francisco odbyło się przemówienie Steve Jobsa, szefa Apple - w końcu zobaczyliśmy wszystkie nowości od Apple. Wcześniej mogliśmy tylko przypuszczać co to będzie. A teraz już wiemy. Czytajcie dalej.

W sali na 4000 osób w San Francisco odbyło się przemówienie Steve Jobsa, szefa Apple - w końcu zobaczyliśmy wszystkie nowości od Apple. Wcześniej mogliśmy tylko przypuszczać co to będzie. A teraz już wiemy. Czytajcie dalej.

Pierwsza rzecz o której chce powiedzieć Jobs: Leopard. Apple sprzedał ok. 5 milionów kopii systemu w 3 miesiące, 20% ze wszystkich Mac OS X zostało uaktualnionych do Leoparda, MS Office 2008 właśnie jest dostarczany do sklepów. Apple wie, że Time Machine nie działa za dobrze z notebookami, więc zostanie wsparte nowym produktem - Time Capsule. Jest to stacja bazowa Airport Extreme z wbudowaną macierzą dysków. Dostępny jest w dwóch wersjach, 500 GB za 299 dolarów i 1 TB za 499 dolarów.

Druga sprawa: iPhone. 20000 iPhonów dziennej sprzedaży, 19,5% amerykańskiego rynku smartphone'ów należy do iPhone, SDK do iPhone pojawi się, tak jak obiecano w lutym. Do tego: SMS do wielu osób, możliwość dostosowania ekranu startowego, Webclip, lokalizacja na podstawie GPRS. Nowe oprogramowanie dostępne będzie jeszcze dziś via iTunes.

Kolejna sprawa - 5 nowych aplikacji dla iPoda Touch. Mail, Stocks, Notes, Weather i Maps. Steve każe sobie płacić 20 dolarów za taką przyjemność (za wszystkie 5 sztuk).

I jeszcze. Wypożyczanie filmów w iTunes - iTunes Movie Rentals. Teraz już wiemy - Touchstone, Miramax, MGM, Lionsgate, Newline, FOX, Warner Bros, Disney, Paramount, Universal, Sony. Wszystkie te wytwórnie w iTunes. Ponad 1000 filmów do wypożyczenia, każdy dostępny w 30 dni po opublikowaniu na DVD, do obejrzenia na Maku, PC, w iPodach i iPhonie. Zasady wypożyczenia - 30 dni na rozpoczęcie oglądania, 24 godziny na obejrzenie do końca. Cena za normalny film 2,99 dolara, za nowość 3,99 dolara. Ruszy w USA już dziś, w pozostałych sklepach później w tym roku.

Apple TV Take 2. Nie wymaga komputera. Można wypożyczać filmy bezpośrednio przez Apple TV, w tym o jakości HD (w cenie 4,99 dolara, teraz jest ich już 100), synchronizacja z iTunes, zdjęcia z Flickr i .Mac, podcasty (audio i video), podgląd filmu przed wypożyczeniem. Nowe Apple TV to po prostu upgrade oprogramowania. Dostępne za darmo. Dla każdego. Dostępne będzie w ciągu 2 najbliższych tygodni. Spadnie także cena urządzenia - z 299 dolarów, do 229 dolarów.

I kolejna, najważniejsza chyba sprawa. Najcieńszy na świecie notebook. MacBook Air! Steve porównuje go z Sony Vaio TZ, który waży 1,36 kg, ekran 11-12 cali, 2,3 - 3 cm grubości. Nowy MacBook Air ma grubość 0,4 - 1,9 cm! Ma ekran o przekątnej 13,3 cala. Ekran podświetlany diodami LED, pokrywa na zatrzask magnetyczny, wbudowana kamera iSight, podświetlana klawiatura, trackpad z funkcją multi-touch, czyli z patentami takimi samymi jak ekrany dotykowe w iPhonie i iPodzie touch. W środku dysk 1,8 cala 80GB i jako opcja 64 GB dysku SDD. Procesor 1,6 GHz w standardzie, 1,8 GHz jako opcja. Oczywiście Intel Core 2 Duo. Jest to specjalna wersja intelowskiego procesora wykonana specjalnie dla Apple - o 60% mniejszy niż standardowy. Do tego port 1xUSB, Micro-DVI, Audio Out, karta sieciowa 802.11n + Bluetooth 2.1/EDR. W nowym MacBook Air nie zmieścił się napęd optyczny, ale za 99 dolarów można dokupić zewnętrzny. Pracuje do 5 godzin na bateriach i ma 2 GB pamięci RAM w standardzie. Cena wersji podstawowej - 1799 dolarów.

Zamawiajcie - dostawa za dwa tygodnie, już dziś dostępne są w przedsprzedaży... Na razie jednak w sklepie on-line Apple jest tak przeciążony, że odmawia współpracy.

Dziękujemy za wszystkim za udział w naszej relacji na żywo z Macworld i przepraszamy za ew. drobne błędy...

*Źródło: Engadget, MacRumors, Gizmodo *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)