Majowe weekendy w stolicy

Majowe weekendy w stolicy07.05.2010 11:06
Majowe weekendy w stolicy
Paulina Tyburska

Pisałam już co nieco o stolicy naszego pięknego kraju. Jeśli planujecie przyjechać do Warszawy na dłużej niż jeden dzień lub jeśli widzieliście już proponowane przeze mnie obiekty, czas na kilka majowych imprez weekendowych, na które macie okazję się załapać.

Pisałam już co nieco o stolicy naszego pięknego kraju. Jeśli planujecie przyjechać do Warszawy na dłużej niż jeden dzień lub jeśli widzieliście już proponowane przeze mnie obiekty, czas na kilka majowych imprez weekendowych, na które macie okazję się załapać.

Jeśli już dziś zawitacie do Warszawy to o 18:00 wpadajcie do knajpy Warszawa Powiśle, przy ul. Kruczkowskiego 3B na ‘Sintar na Powiślu’. Będzie to półoficjalne powitanie nowego obiektu – czeczeńskiego ośrodka kultury i edukacji. Wstęp wolny. Z przystanku u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Nowego Światu można dostać się w dokładnie 5 minut autobusem linii 155. Należy wysiąść na trzecim przystanku - Al.3 maja.

Także dziś zaczyna się w stolicy 7 edycja festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review. Potrwa do 16 maja.  Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki, który nietrudno znaleźć. Cena pojedynczego biletu wynosi 13 PLN, natomiast jeśli zamierzamy zobaczyć dużą ilość filmów, opłaca się kupić karnet na 10 wejść, wtedy każdy bilet to koszt 11 PLN.

W sobotę 8 maja o 12 z Placu Zamkowego do Miasteczka Europejskiego na Nowym Świecie wyruszy, z pewnością jak zwykle barwna,Parada Schumana. Gościem honorowym w tym roku będzie sam prof. Jerzy Buzek. Jeśli nawet nie czujemy się w obowiązku manifestować swojej polskości tudzież europejskości, to - o ile będzie ładna pogoda - zawsze wykonamy 'obowiązkowy' spacer od Starówki do Centrum.

A tak właśnie było rok temu:

Parada Schumana

W niedzielę 9 maja w godzinach 15:00-24:00 odbędzie się impreza organizowana przez portal Kontynent Warszawa.Warszawa Wielu Kultur. Będzie to już piąte wydarzenie z cyklu nazwanego Ludzie z Kontynentu. Tym razem Warszawa będzie Tybetańska. Można będzie przekonać się ile tak naprawdę wiemy o tej odległej nam kulturze. Zamiast opowieści o torturach i prześladowaniach, o których niestety wciąż w kontekście Tybetu słyszymy, Warszawiacy i turyści zobaczą pokaz zdjęć, wystawę obrazów na zwojach - thanek, a także posłuchają występu folkowego zespołu Śnieżne Lwy, usypią mandalę i  wezmą udział w jednym z kilku warsztatów artystycznych. Wszystko to odbędzie się w klubie 1500 m 2 do wynajęcia na ulicy Solec 18. Tam również dojechać można autobusem 155, w tym wypadku jednak należy wysiąść na przystanku: Solec. Wstęp jest wolny.

Miedzy 15 a 23 maja Warszawą zawładnie Festiwal Otwarta Twarda. Będzie się odbywał głównie na ulicy Twardej, ponieważ to właśnie w tym rejonie skupia się warszawska gmina żydowska. Głównym celem jest ukazanie całej różnorodności współczesnej kultury żydowskiej. Program jest tak bogaty, że wspomnę li jedynie o jego niewielkiej części. Młodzi i dorośli poznają ciekawe zakątki i warszawskie uliczki podczas gry miejskiej, zwiedzą mykwę żydowską, nauczą się podstaw studiowania Tory. Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych oraz spotkań z ludźmi kultywującymi żydowskie tradycje. A poza tym koncerty, wykłady, potańcówki oraz nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego.

Również 15 maja, acz tylko przez jeden dzień, Warszawa będzie obchodziła Dzień Królowej Holenderskiej. Ustanowiła go holenderska królowa Beatrix w 1980 roku. Jest to przede wszystkim dzień, który ma zbliżyć lokalną społeczność. Stałym punktem programu jest, coraz bardziej popularna już i u nas, wymienialnia różnorodnych towarów, usług, ale także i poglądów. Mała uliczka, o wdzięcznej nazwie Kubusia Puchatka, położona między Nowym Światem a Świętokrzyską, będzie gościła tego dnia kolorowy (z przewagą pomarańczowych barw) festyn O,Holender!. Jest to już trzecia edycja tego wydarzenia. Z każdym rokiem z coraz bogatszym programem. Kino, jedzenie, gry i warsztaty, wszystko związane z kulturą Holandii.

A tak się bawią podczas Dnia Królowej w Amsterdamie:

Queensday in Amsterdam

Jest to oczywiście tylko ułamek, tego co będzie się działo w Warszawie w ciągu najbliższych weekendów. I wybrany mocno subiektywnie, ale myślę, że są to propozycje warte rozważenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)