Mało słońca? Pomogą lampy antydepresyjne

Jesień kojarzona jest z niskimi temperaturami, zachmurzonym niebem i coraz krótszym dniem. Wszystkie te czynniki znacząco pogarszają nasz nastrój, a w skrajnych przypadkach powodują depresję sezonową. Aby zapobiec takim dolegliwościom, przydatna może okazać się światłoterapia. Jakie lampy pomogą nam poprawić samopoczucie?

Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna
Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Bartłomiej Ciepielewski

03.11.2017 | aktual.: 05.11.2017 10:06

Co to jest lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna jest to specjalne urządzenie imitujące światło słoneczne. Natężenie, kolor i długość emitowanych fal są podobne do tych, które oddziałują na nas w słoneczny dzień. Wpływa to znacząco na pracę mózgu i pobudza wytwarzanie hormonu odpowiedzialnego za nastrój, czyli melatoniny.

Lampa antydepresyjna, chociaż jest sprzętem o działaniu leczniczym, może stać się także modną dekoracją. Znaleźliśmy elegancką, ozdobną lampę o nowoczesnym wyglądzie:

Jeżeli szukasz mniejszej lampy, zwróć uwagę na minimalistyczny model:

Znaleźliśmy również lampę antydepresyjną, która po zakończeniu naświetlania z powodzeniem posłuży jako lampa pokojowa:

Kiedy korzystać z lamp antydepresyjnych?

Terapię światłem można stosować zapobiegawczo przed rozwojem depresji lub w przypadku choroby. W zależności od naszego stanu zdrowia, zmienia się czas naświetlania.

Jak korzystać z lamp antydepresyjnych?

Przed rozpoczęciem fototerapii należy usiąść przed lampą w odległości około pół metra. Aby czas spędzony przy świetle upłynął szybciej, warto wziąć ze sobą gazetę, książkę lub krzyżówkę do rozwiązania. Relaksując się przy czytaniu, należy co chwilę spoglądać na lampę. Jedna sesja naświetlania trwa średnio około godziny. Leczenie jest bezbolesne, a objawy uboczne jak np. bóle głowy występują bardzo rzadko.

W zależności od stanu zdrowia, zaleca się różne cykle naświetlania:

  • problemy ze snem - jedna sesja dziennie, trwająca 2-3 godziny przez 2 tygodnie;
  • depresja zimowa(https://portal.abczdrowie.pl/zimowa-depresja) - jedna sesja codziennie rano przez 2 tygodnie;
  • problemy ze snem spowodowane pracą zmianową - jedna sesja przed rozpoczęciem pracy;
  • problemy spowodowane zmianą strefy czasowej - jedna sesja codziennie przez około 2-3 dni.

Szukasz lampy emitującej różne rodzaje oświetlenia? Zobacz tę:

Jeżeli zależy ci na lampie emitującej światło o wysokim natężeniu, możesz zapoznać się z poniższym produktem:

Czy terapia światłem pomaga w leczeniu depresji?

Światło na każdego z nas wpływa inaczej. Najbardziej z powodu niedoboru światła cierpią kobiety. Zanim jednak zastosujemy farmakologiczne leczenie depresji, warto wypróbować terapię światłem. Nie jest szkodliwa, a może nam zdecydowanie pomóc, likwidując problemy ze snem i obniżony nastrój.

Czy lampa antydepresyjna ma jakieś przeciwwskazania?

Przed zakupem lampy antydepresyjnej należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Osoby leczone farmakologicznie środkami powodującymi nadwrażliwość na światło nie mogą korzystać z lamp antydepresyjnych. Jeśli podczas terapii występuje migrena, również należy przerwać leczenie. W przypadku chorób oczu przed zakupem lampy powinniśmy zasięgnąć porady okulisty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.