Mamy dowód! Internet jest gorszy dla Twojego mózgu niż dopalacze

Mamy dowód! Internet jest gorszy dla Twojego mózgu niż dopalacze10.11.2010 10:09
Pigułka szczęścia (Fot. Flickr/Andreanna Moya Photography/Lic. CC by)
Pigułka szczęścia (Fot. Flickr/Andreanna Moya Photography/Lic. CC by)

Sądzisz, że technologia ułatwia szybkie wykonywanie wielu zadań? Myślisz, że nie sprawia Ci problemu jednoczesne czytanie informacji i rozmowa przez komunikator? Nic bardziej mylnego!

Sądzisz, że technologia ułatwia szybkie wykonywanie wielu zadań? Myślisz, że nie sprawia Ci problemu jednoczesne czytanie informacji i rozmowa przez komunikator? Nic bardziej mylnego!

Rozwój technologii sprawił, że praca z komputerem podłączonym do Sieci niemal zawsze oznacza dzielenie naszego czasu pomiędzy różne zadania.

Mnogość wykonywanych jednocześnie czynności nie zawsze wynika z obowiązków służbowych, ale trudno wyobrazić sobie kogoś, kto podczas pracy ma uruchomioną tylko jedną aplikację lub okno przeglądarki. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wpływa to na nasze samopoczucie i efektywność.

Cierpimy na nadmiar inteligencji? Nic straconego! Jak wynika z badań The British Institute of Psychiatry, wystarczy podczas pracy zacząć sprawdzać e-maile lub Facebooka – nasze IQ spadnie chwilowo nawet o 10 punktów!

Czy to dużo? Aby przekonać się, jak w takiej sytuacji obniża się nasz poziom intelektualny, wystarczy nie spać przez 36 godzin. Jest to efekt w przybliżeniu dwa razy silniejszy od tego, jaki daje marihuana czy inne "miękkie" środki odurzające.

Doświadczenie przeprowadzone na próbie 1000 roboczogodzin wykazało, że w dużych firmach technologicznych statystyczny pracownik skupia się na swoich obowiązkach jedynie przez 11 minut.

Po tym czasie od pracy odrywa go inna czynność, a ponowne skupienie uwagi na pierwotnym zadaniu zajmuje 25 minut. Na domiar złego jedynie 60% osób wraca do przerwanych działań.

Wbrew pozorom mózg człowieka nie jest przystosowany do jednoczesnego przetwarzania wielu zadań. Przekonanie, że jednocześnie wykonujemy dwie czynności jest błędne – w rzeczywistości mózg przetwarza informacje związane tylko z jedną z nich, bardzo szybko i wielokrotnie przełączając uwagę pomiędzy zadaniami.

The Brain Cannot Multi-task

Jak duża jest skala problemu, pokazują badania - z każdego dnia roboczego bezpowrotnie marnuje się 2 godziny. Konieczność ciągłego przenoszenia uwagi z jednej czynności na inną, wynikająca ze zbyt wielu obowiązków lub złej organizacji pracy sprawia, że bezpowrotnie tracimy jedną czwartą naszego czasu.

Czas jest cenny, jednak pozorna wielozadaniowość to również inne - znacznie groźniejsze - straty. Nieustanne odrywanie się od wykonywanych zajęć i skupianie uwagi na czymś innym powoduje zmęczenie, zaniepokojenie, a w konsekwencji może prowadzić do stanów depresyjnych.

Trudno jednoznacznie oszacować, jak bardzo przekłada się to na nasze zdrowie, jednak z pewnością nie jest to wpływ pozytywny.

Źródło: Socialnomics

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)