"Maszyna do samobójstwa". Szwajcaria zezwoliła na jej używanie

"Maszyna do samobójstwa". Szwajcaria zezwoliła na jej używanie

Maszyna do samobójstwa wspomaganego Sarco
Maszyna do samobójstwa wspomaganego Sarco
Źródło zdjęć: © Exit International
Karolina Modzelewska
06.12.2021 19:38

Szwajcaria zatwierdziła Sarco, czyli specjalną kapsułę do samobójstwa wspomaganego. Organy regulacyjne zezwoliły na jej używanie przez osoby chorujące na nieuleczalne schorzenia. Urządzenie ma być dostępne w 2022 roku.

Szwajcaria, podobnie jak m.in. Holandia, Belgia, Kanada czy Luksemburg, jest państwem, które zezwala na samobójstwa wspomagane. Dochodzi do nich, gdy chory doprowadza do zakończenia swojego życia z pośrednim udziałem lekarza (na swoją dobrowolną oraz świadomą prośbę). W odróżnieniu od eutanazji, sprawstwo za zakończenie życia odpowiada więc na osobie, która tego chce.

Sarco zatwierdzone w Szwajcarii

Zazwyczaj warunkiem zezwolenia na samobójstwo wspomagane jest to, że osoba, która się na nie decyduje, choruje na nieuleczalne schorzenie powodujące cierpienie. Jak podaje Swiss Info, w 2020 roku w Szwajcarii było około 1300 takich przypadków. Polegały one na przyjmowaniu pod kontrolą lekarza pentobarbitalu sodu, zazwyczaj stosowanego jako środek uspokajający.

Exit International, organizacja non-profit zajmująca się wspieraniem samobójstw, chce ułatwić ten proces za sprawą drukowanej w 3D specjalnej kapsuły o nazwie Sarco, jak donosi serwis Interesting Engineering. Kapsuła została zatwierdzona przez szwajcarskie organy regulacyjne i najprawdopodobniej zacznie działać w 2022 roku.

Organizacja chce wykorzystać sztuczną inteligencję (AI) do oceny stanu psychicznego osób decydujących się na śmierć w wyniku wspomaganego samobójstwa. Dlatego cała procedura będzie rozpoczynać się od wypełnienia testu online, który wykaże, że decyzja została podjęta świadomie i dobrowolnie. Dopiero później zainteresowani otrzymają specjalny kod dostępu do Sarco.

Drukowana w 3D kapsuła pozwala pacjentom na wygodne położenie się w środku. Uruchamia się ją poprzez naciśnięcie jednego przycisku, który sprawia, że wnętrze kapsuły wypełnia się azotem. Jednocześnie redukowany jest tlen. Osoby przebywające w Sacro tracą przytomność, a następnie umierają z powodu niedotleniania w ciągu 30 sekund.

Jak zapewniają twórcy kapsuły, w przypadku jej używania nie ma konieczności wstrzykiwania ani spożywania substancji kontrolowanych. Eliminuje się również uczucie paniki czy dławienia się. Dodatkowo można ją przetransportować w dowolne miejsce, co pozwala pacjentom wybrać miejsce, w którym mogą umrzeć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (705)