Maszyny powinny przejąć nasz świat?

Maszyny powinny przejąć nasz świat?07.11.2009 17:00
Maszyny powinny przejąć nasz świat?
Damian Zarzycki

W filmie "Terminator" reżyser James Cameron przedstawia nam ponurą wizję świata opanowanego przez maszyny, które dążą do eksterminacji ludzi. Ale doktor John Storrs Hall z Instytutu Nanotechnologii w Foresight twierdzi: "powinniśmy pozwolić maszynom przejąć nasz świat". Co Wy na to? Czas budować Terminatory?

W filmie "Terminator" reżyser James Cameron przedstawia nam ponurą wizję świata opanowanego przez maszyny, które dążą do eksterminacji ludzi. Ale doktor John Storrs Hall z Instytutu Nanotechnologii w Foresight twierdzi:* "powinniśmy pozwolić maszynom przejąć nasz świat". *Co Wy na to? Czas budować Terminatory?

Film "Terminator" jest tak znany, że chyba nie muszę przypominać jego fabuły. Sukces pierwszej części sprowokował twórców do nakręcenia kolejnych części. Niedawno w kinach pojawiła się 4 już odsłona zatytułowana "Terminator: Salvation", która doskonale pokazywała jak ludzie z rebelii walczą z maszynami. Bo w tej ponurej wizji możemy zobaczyć jak maszyny, po zyskaniu sztucznej inteligencji przejęły świat i stwierdziły, że ludzie są zbędni. Dziś prasa internetowa donosi, że doktor Instytutu Nanotechnologii - pan John Storrs Hall twierdzi, że powinniśmy pozwolić maszynom przejąć ten świat.

397407546295795872

Od razu uspokajam - w jego wizji nie ma żadnej wojny, a oddanie kontroli ma być dobre dla naszego komfortu i ulepszenia świata. Doktor Hall sugeruje, by powstało kilka klas robotów, które będą odpowiadały za konkretne prace (swoista mechanizacja wszystkich sfer życia). Przykładowo podaje, że możemy zbudować roboty, które będą miały zaprogramowane konkretne działania, pracujące pod dyktando twórcy (odpowiedzialne za ciężkie prace np. na budowie).

397407546295926944

Możemy również zbudować maszyny, które będą wykonywały roboty domowe (naprawiały usterki). Mogą też powstać bardzo złożone mechanizmy z własną sztuczną inteligencją, które będą dokonywały badania technologiczne. Ostatnim przykładem jest *Robo googolis, *czyli swoista sieć połączonych robotów, zdolna konkurować z Google.

397407546296058016

Doktor Hall stwierdza: "nie musimy marnować czasu na zastanawianie się, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić - niech maszyny o tym zdecydują". Więc może czas budować pierwsze przyjazne Terminatory? Co Wy o tym sądzicie?

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)