Microsoft zbudował interaktywny symulator kosmicznych podróży [wideo]

Strona głównaMicrosoft zbudował interaktywny symulator kosmicznych podróży [wideo]
02.06.2010 18:08
Microsoft zbudował interaktywny symulator kosmicznych podróży [wideo]
Marcin Krzewicki
Marcin Krzewicki

Ostatnio w laboratoriach Microsoft'u powstał nowoczesny symulator o nazwie Pinch the Sky. Jest to urządzenie, dzięki któremu odwiedzimy sąsiednie planety i odległe galaktyki. Czyżby mieszkańcom Ziemi znudziły się Mapy Google?

Ostatnio w laboratoriach Microsoft'u powstał nowoczesny symulator o nazwie Pinch the Sky. Jest to urządzenie, dzięki któremu odwiedzimy sąsiednie planety i odległe galaktyki. Czyżby mieszkańcom Ziemi znudziły się Mapy Google?

Symulator składa się z kilku części. Obudowę dla całej maszynerii stanowi niewielki namiot przypominający geodezyjną kopułę. Po wewnętrznej stronie tegoż pomieszczenia rozciągnięto liczne i niewielkie ekrany projekcyjne. Przycięto je na kształt trójkątów równobocznych, ponieważ ułatwiło to złożenie dookólnego i półkolistego ekranu.

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/23209,powstaje-aparat-kosmiczny-do-zbadania-asteroidy-apophis"]Powstaje aparat kosmiczny do zbadania asteroidy Apophis[/blo-link-inner]

Łatwo jest się domyśleć, że za generowanie wizji odpowiadają projektory. Każdy z nich rzutuje inną część obrazu na poszczególny kawałek ściany. Na szczególną uwagę zasługuje system interakcji użytkownika z systemem. Aby przesunąć obraz lub też przenieść się w zupełnie inny obszar kosmosu wystarczy dokonać prostego ruchu dłońmi w ściśle wyznaczonym do tego miejscu wewnątrz kopuły. Na środku pomieszczenia zainstalowane są liczne czujniki ruchu, które badają każde poruszenie i gest dłoni. Do każdego i zaprogramowanego zachowania przypisana jest konkretna reakcja, dzięki której możemy przybliżyć lub oddalić obraz. W zasadzie system przypomina surface Microsoft'u, z tym że w wersji bezdotykowej.

Na razie zaprezentowano pierwszą, godną zainteresowania wersję symulatora. Na pewno z upływem czasu projekt zostanie dopracowany w możliwie największej ilości szczegółów. Jeśli miałbym podsumować krótkim zdaniem nowy wynalazek giganta z Redmont, powiedziałbym, że jest to miniaturowe i interaktywne planetarium we wczesnej fazie rozwoju.

Pinch-the-Sky Dome: Freehand Multi-Point Interactions with Immersive Omni-Directional Data

Scuse me while I pinch the sky

Źródło: coolest-gadgets

Udostępnij:
Komentarze (1)