Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską. Kiedy można jeszcze ją zobaczyć?
W poniedziałek, 20 maja, nad Polską po raz kolejny będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Serwis Nocne Niebo informuje, że to już jedne z ostatnich wieczornych przelotów nad Polską tej wiosny. O której możemy się ich spodziewać?
20.05.2024 18:21
ISS przeleci nad nami dwukrotnie. Zgodnie z informacją od Nocnego Nieba, pierwszy przelot nastąpi o godzinie 21:48. Międzynarodową Stację Kosmiczną najlepiej obserwować od strony zachodniej, w rejonie gwiazdozbioru Bliźniąt. Pierwszy przelot potrwa około 7 minut, a według serwisu, warunki do obserwacji będą sprzyjające na terenie całego kraju. Drugi przelot zaplanowano na późniejszą godzinę, dając jeszcze jedną szansę na podziwianie ISS.
Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską
Drugi przelot ISS odbędzie się o godzinie 23:24. Po raz kolejny, jasnego obiektu należy wypatrywać po zachodniej stronie nieba. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przemieszczać się w kierunku południowego wschodu. Ten przelot będzie nieco krótszy, potrwa zaledwie 4 minuty, ale nadal będzie dobrze widoczny dla większości mieszkańców Polski. Warto skorzystać z aplikacji astronomicznych bądź stron internetowych, aby dokładnie śledzić jej trasę.
Dokładny czas przelotu ISS nad Polską można sprawdzić, korzystając ze specjalnych stron internetowych lub aplikacji takich jak ISS Tracker, Spot The Station, Heavens-above, Celestrak czy Stellarium. Do podziwiania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczy wypatrywać jasnego punktu na niebie, poruszającego się z zachodu na południowy wschód. Obserwacja ISS jest możliwa gołym okiem, ponieważ stacja jest bardzo jasna.
Warto pamiętać, że najlepsza widoczność ISS występuje przy bezchmurnym niebie. Dla lepszych wrażeń, warto oddalić się od miejskich świateł, zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużych aglomeracjach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest znacznym problemem.
Pod koniec 2023 roku ukazał się raport przygotowany przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i Light Pollution Think Tank, który wskazuje, że naturalne nocne niebo nad Polską prawie zniknęło. Obecnie można je jeszcze podziwiać tylko w południowej części Bieszczad. Eksperci alarmują, że zanieczyszczenie świetlne wciąż rośnie, co negatywnie wpływa na możliwości obserwacji astronomicznych.