Mikrofon do nagrywania – jak kupić? Wskazówki

Mikrofon do nagrywania – jak kupić? Wskazówki

Mikrofon do nagrywania – jak kupić? Wskazówki
Materiał partnerski
01.10.2019 23:52

W dobie popularności kanałów na YouTube i samodzielnego nagrywania materiałów wokalnych w domu wzrosła potrzeba na zakup nowoczesnych sprzętów nagrywających. Najważniejszy jest wysokiej jakości mikrofon, który umożliwia rejestrowanie instrumentów muzycznych i wokalu.

Mikrofon jest niezbędnym elementem każdego szanującego się twórcy internetowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu do nagrywania dźwięku, różniących się wielkością, budową, zakresem częstotliwości, technologią przetwarzania fal dźwiękowych oraz charakterystyką kierunkową. Ponadto mikrofon może być mało-, średnio- oraz wielkomembranowy, jedno-, dwu- lub wielokierunkowy, a także pojemnościowy i dynamiczny.

Rodzaje mikrofonów

Sprzęt do nagrywania dźwięków musi się cechować wysoką precyzją oraz czułością. Najlepiej, gdy jest on wysokiej jakości, chociaż bardziej ekonomiczne modele doskonale sprawdzą się na początek pracy z YouTubem. Warto pamiętać jednak, że jakość dźwięku w dużej mierze zależy również od akustyki pomieszczenia, w którym się nagrywa, oraz zdolności realizatorskiej samego zainteresowanego.

Profesjonalny mikrofon do nagrywania musi cechować się właściwymi parametrami. Do wyboru są modele dynamiczne i pojemnościowe. Każdy z nich ma wady i zalety.

  • Mikrofon dynamiczny – jest wysoce odporny na warunki atmosferyczne, dlatego można z niego korzystać zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Nie jest wrażliwy nawet na wilgoć. Jego konstrukcja jest stosunkowo prosta – składa się z cewki i membrany. Jest bardzo korzystny cenowo, jednak cechuje się niższą czułością niż mikrofon pojemnościowy.
  • Mikrofon pojemnościowy – jego konstrukcja jest bardziej zaawansowana – urządzenie zawiera siatkę membranową oraz nieruchome okładki. Można je wykorzystywać nawet w profesjonalnych studiach nagraniowych, gdyż cechuje się świetną akustyką. Ma także szerokie pasmo przenoszenia. Jest droższe niż mikrofon dynamiczny, ale większość modeli można podpinać do komputera za pomocą portu USB lub złącza XLR.

Czym się kierować podczas zakupu mikrofonu?

Przed zakupem mikrofonu do nagrywania wokalu warto zapoznać się ze specyfikacją produktu. Do najważniejszych parametrów się zalicza:

  • Czułość – podawana na produktach w jednostce mV/Pa – miliwoltach na paskale. Im jest większa, tym lepszej jakości jest mikrofon. Dobrą czułością charakteryzują się mikrofony pojemnościowe.
  • Oporność – powinna być maksymalnie niska.
  • Redukcja szumów – ma szczególnie znaczenie w redukowaniu wibracji, które mogą przenosić się podczas nagrywania.
  • Złącza – najpopularniejsze są porty USB, mini jack 3,5 mm oraz XLR. Jeśli wybiera się mikrofon do podłączenia do komputera, warto zadbać o wgranie właściwych sterowników.
  • Wielkość membrany, czyli średnica siatki – najmniejsze membrany nie przekraczają wielkości 15,9 mm. Mają zdolność do zbierania wysokich tonów, ale nie radzą sobie z szumami. Dużej wielkości membrany mają więcej niż 19 mm i są znacznie czulsze oraz mają niską wartość szumów własnych.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)