Miniaturowe lasery rozpoczną nową erę superszybkiego Internetu?

Miniaturowe lasery rozpoczną nową erę superszybkiego Internetu?

Lasery (Fot. Flickr/fabbio/Lic. CC by-sa)
Lasery (Fot. Flickr/fabbio/Lic. CC by-sa)
Wojtek Wowra
16.03.2011 13:28, aktualizacja: 14.01.2022 13:42

Naukowcy z Florydy skonstruowali urządzenie laserowe, które może zrewolucjonizować zapis danych na płytach CD i DVD, przyczynić się do powstania lepszych myszy komputerowych oraz znacznie przyspieszyć prędkość dostępu do Sieci.

Naukowcy z Florydy skonstruowali urządzenie laserowe, które może zrewolucjonizować zapis danych na płytach CD i DVD, przyczynić się do powstania lepszych myszy komputerowych oraz znacznie przyspieszyć prędkość dostępu do Sieci.

Nowe technologie mające na celu zwiększenie przepustowości Internetu pojawiają się regularnie. Raptem wczoraj pisaliśmy o nowych przewodach światłowodowych, które umożliwiają przesyłanie danych z prędkością powyżej 100 Tb/s.

Dziś donosimy o urządzeniach laserowych opracowanych przez badaczy z Uniwersytetu Środkowej Florydy. Za projekt odpowiadają m.in. Dennis Deppe i Sabine Freisem.

Więcej światła

Skonstruowana właśnie nowa, miniaturowa dioda laserowa emituje dużo bardziej intensywne światło niż poprzednie generacje tego wynalazku. Światło to ma pojedynczą długość fali.

Dzięki temu świetnie nadaje się do czytników dysków optycznych, wskaźników laserowych czy myszy komputerowych. Sprawdza się także podczas transmisji danych z bardzo wysoką prędkością.

Największymi wadami dotychczasowych miniaturowych laserów były mała wydajność i duża liczba błędów podczas pracy z większym obciążeniem. Amerykanom udało się ten problem rozwiązać.

Laserowe diody nie będą początkowo wykorzystywane w naszych domach. Znajdą zastosowanie w globalnej infrastrukturze Internetu, np. w kablach podmorskich. Zwiększy to przepustowość głównych łącz.

Dodatkowo te miniaturowe urządzenia mogą trafić w przyszłości do nadajników sieci bezprzewodowych (3G, 4G, Wi-Fi...) oraz infrastruktury systemu GPS.

Diody w Twoim domu

Dennis Deppe, który zajmuje się laserami półprzewodnikowymi od ponad dwóch dekad, nie wyklucza, że za 4-5 lat diody laserowe będą montowane także w domowych przewodach - kablach sieciowych, HDMI i innych.

Przed komercjalizacją wynalazku uczeni muszą dopracować jeszcze jeden szczegół - zoptymalizować napięcie niezbędne do prawidłowej pracy diod laserowych.

Niezależnie od tego Amerykanie mówią o dużym przełomie. Wymieniają co najmniej kilka ważnych zastosowań diod. Przyspieszenie Internetu wydaje się jednak najważniejsze.

Liczba osób korzystających z globalnej Sieci szybko rośnie. Gwałtownie zwiększa się obciążenie zarówno łącz przewodowych, jak i bezprzewodowych. Nowe technologie są więc niezbędne do utrzymania jako takiej wydajności WWW.

Źródło: Physorg.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)