Mix – Nowe Technologie - EX1 i Z4500 na stoisku Sony

Mix – Nowe Technologie - EX1 i Z4500 na stoisku Sony

Mix – Nowe Technologie - EX1 i Z4500 na stoisku Sony
Szymon Adamus
29.10.2008 10:00

Tomasz Ilnicki, nasz dobry znajomy z JakiTelewizor.pl, miał okazję odwiedzić wystawę Mix - Nowe Technologie. Jego pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Podobno największe wrażenie robiło stoisko Sony, a w szczególności modele EX1 (nadajaćy bezprzewodowo) i Z4500 (z technologią 200 Hz).

W pełnej wiadomości znajdziecie opis tych propozycji wielkiego S.

Tomasz Ilnicki, nasz dobry znajomy z JakiTelewizor.pl, miał okazję odwiedzić wystawę Mix - Nowe Technologie. Jego pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Podobno największe wrażenie robiło stoisko Sony, a w szczególności modele EX1 (nadajaćy bezprzewodowo) i Z4500 (z technologią 200 Hz).

W pełnej wiadomości znajdziecie opis tych propozycji wielkiego S.

EX1 czyli tylko jeden kabel

Jest taka grupka estetów, którzy gotowi są zapłacić każde pieniądze za to aby instalacja ich sprzętu audio wideo ograniczała się tylko do tego co ładne i nie zbędne. Przeszkodą w osiągnięciu tego celu są wszech obecne kable ciągnące się po ścianach i podłodze. Można ten problem rozwiązać zamurowując przewody w ścianie albo ukrywając je pod listwami, ale Sony ma jeszcze jeden, całkiem oryginalny pomysł. Chodzi o to aby wszystkie kabelki czyli np. kabel antenowy, konsole, odtwarzacz itp. podłączyć do jednego urządzenia przypominającego bezprzewodowy router, a to już bez kabli będzie się komunikować z telewizorem.

Obraz

Pomysł naprawdę przedni ponieważ jak mogliśmy widzieć na własne oczy odbiorcy nowego Sony EX1 otrzymają tylko telewizor z jednym kablem i prostokątne pudełko (szkoda, że energii elektrycznej nie można jeszcze przesyłać bez kabli).

Wygląd

EX1 wygląda trochę jak seria E4000 (stąd w końcu ta zbieżność liter) jest jednak jeszcze lepiej wykonany. Chodzi tu przede wszystkim o idealnie białą i gładką jak tafla wody ramkę ekranu. Jest minimalistyczna, ale to właśnie jej siła, bo w komplecie z subtelną i równie minimalistyczną ramką i podstawką tworzą bardzo stylowy mebel.

Obraz

Uroda tego telewizora drzemie również w jego rozmiarach, bowiem telewizor w najcieńszym miejscu ma 5,45 cm, a to natomiast uzupełniane oryginalnym wrażeniem jakie daje widok tyłu bez złącz i kabli tworzy naprawdę fajny efekt.

Z4500 200Hz LCD TV

Drugą bombą jaką warto było zobaczyć na stoisku Sony był telewizor Z4500 z 200hz. Od momentu gdy pierwszy raz o nim usłyszałem miałem wobec niego mieszane uczucia. Nasz redakcyjny kolega Tadeusz F. był w Berlinie i zrobił nam kilka zdjęć tego cuda, ale nie byliśmy w stanie wydusić z niego o co chodzi z tymi 200Hz. Sony tłumaczy to w jednej ze swoich broszurek promocyjnych na przykładzie obrazka rowerzysty skaczącego ze skały. Obraz 50Hz pokazuje jedynie jak ów rowerzysta jest na skarpie, a potem na ziemi, 100Hz pokazuje jeszcze jak leci, a 200Hz szczegółowo oddaje cały tor lotu. Sęk w tym, że z takiego tłumaczenia wynika, że telewizor jest tak mądry, że dorabia sam kawałek filmu, którego niema bo przecież skąd ma on wiedzieć jak zachowywał się rower w locie skoro tego nie było na filmie?

Obraz

No cóż można przyjąć, że każda metoda zgrabnego zareklamowania nowej technologii jest dobra ale ja jednak wolę traktować to rozwiązania bardziej klasycznie czyli jako rozwinięcie 100Hz.

Jaki jest tego efekt?

Otóż trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi po obejrzeniu materiału na targach. Ja mogłem posiłkować się jedynie porównaniem ze stojącym obok EX1, który miał 100Hz i wyświetlał ten sam film. Płynność obrazu była wyraźnie lepsza na Z4500, ale trudno było ocenić czy to za sprawą materiału czy może słabego działania 100Hz w drugim telewizorze.

Jedno jest pewne 200Hz nie daje takiego efektu jakiego można było się obawiać czyli nienaturalnie operowego ruchu postaci. System ten działa nie nachalnie i w efekcie daje bardzo przyjemny dla oka efekt poruszania się. Czy nowe 200Hz to rzeczywiście krok w przód po 100Hz to pokaże czas i kolejne testy.

O Z4500 z całą pewnością można powiedzieć jedną rzecz, do której nie potrzebne są żadne testy… ten telewizor jest po prostu ładny. Czarna ramka pokryta materiałem wysokiej jakości i ozdoba w postaci maskownicy głośników na przezroczysty pleksi (jak w nowym X4500) to bardzo świeża stylistyka. Na dodatek maskownice głośników można zmieniać i wybierać między kolorami: bordowym, szarym i czarnym.

Obraz

Obydwa telewizory nie są jeszcze dostępne w polskich sklepach, ale cieszy fakt, że niecałe dwa miesiące po premierze na berlińskich targach IFA 2008 mogliśmy podziwiać te cacka na własnym podwórku.

Źródło: JakiTelewizor

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)