Modyfikacja Kinecta może pomóc niewidomym [wideo]

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że modyfikacje Kinecta mają służyć raczej zabawie i pokazaniu możliwości tego kontrolera. Okazuje się jednak, że można zrobić też coś dobrego dla niepełnosprawnych. Czy rzeczywiście można w ten sposób wykorzystać Kinecta?

NAVI
NAVI
Grzegorz Nowak

17.03.2011 13:00

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że modyfikacje Kinecta mają służyć raczej zabawie i pokazaniu możliwości tego kontrolera. Okazuje się jednak, że można zrobić też coś dobrego dla niepełnosprawnych. Czy rzeczywiście można w ten sposób wykorzystać Kinecta?

Autorami modyfikacji są dwaj studenci niemieckiego Universität Konstanz, którzy wykorzystali popularny kontroler do skonstruowania urządzenia pomocnego dla niewidomych. Kamera Kinecta umieszczona na hełmie przetwarza obraz na ostrzeżenia, dzięki którym niewidomy może unikać przeszkód. Modyfikacja nosi nazwę NAVI - Navigational Aids for the Visually Impaired.

Hełm z zamontowanym Kinectem
Hełm z zamontowanym Kinectem

Dzięki słuchawce Bluetooth i specjalnemu oprogramowaniu NAVI za pomocą sygnałów głosowych ostrzega przed przeszkodami terenowymi i podpowiada, jak dojść do celu. Kincet uzyskuje te dane nie tylko na podstawie wyglądu otoczenia, ale również dzięki kodom QR, które zawierają dodatkowe informacje dla urządzenia.

Przykładowo, jeśli zbliżasz się do drzwi, w słuchawkach usłyszysz: "Drzwi naprzeciwko za 3", "2", "1", "otwórz drzwi". Podawanie informacji zależy od odległości od markera umieszczonego na drzwiach.

Na razie sprzęt jest dosyć toporny i całkowicie domowej roboty, jednak eksperyment pokazuje, że technologia zastosowana w kontrolerze Microsoftu ma znacznie więcej zastosowań niż tylko rozrywka.

Poniżej możecie zobaczyć, jak NAVI działa w praktyce.

NAVI -- Navigational Aids for the Visually Impaired

Źródło: slashgear.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.