Mózgi kotów się kurczą. Naukowcy twierdzą, że to przez ludzi

W ciągu ostatnich 10 tys. lat czaszki i mózgi kotów domowych znacznie się zmniejszyły. Zdaniem naukowców ma to związek z uzależnieniem się tych zwierząt od ludzi.

Mózgi kotów się kurczą. Naukowcy twierdzą, że to przez ludzi
Źródło zdjęć: © Getty Images | Edyta Bulera / 500px
Adam Gaafar

02.02.2022 | aktual.: 02.02.2022 19:36

Badanie, które zostało opisane pod koniec stycznia na łamach Royal Society Open Science, polegało na pomiarach i porównaniu czaszek współczesnych kotów domowych oraz ich dwóch dziko żyjących przodków – żbika afrykańskiego i żbika europejskiego. Zespół naukowców z Austrii i Wielkiej Brytanii odkrył że u udomowionych kotów rozmiar czaszki – a tym samym również mózgu – znacznie się zmniejszył w ciągu ostatnich 10 tys. lat.

Wpływ udomowienia na ewolucję zwierząt

Oczywiście nie musi to mieć związku z poziomem inteligencji u tych zwierząt. Badanie dowodzi jedynie, że warunki domowe oraz sposób, w jaki traktujemy koty, znacząco wpłynęły u nich na rozwój ważnego organu. Udomowienie zwierząt jest też oczywiście związane ze zmianą ich zachowania. Specjaliści zwracają uwagę, że domestykacja kota mogła spowodować "zmniejszenie migracji i proliferacji komórek grzebienia nerwowego, prowadząc do zmniejszenia pobudliwości i strachu".

W najnowszym badaniu naukowcy uwzględnili prace z lat 60. i 70., w których także zauważono, że na przestrzeni lat mózgi kotów domowych znacznie się zmniejszyły. Starsze obserwacje porównywały jednak ich czaszki wyłącznie z czaszkami żbika europejskiego, który nie jest obecnie uważany za bezpośredniego przodka tych zwierząt.

Autorzy postanowili zatem zaktualizować te analizy, uwzględniając w nich również żbika afrykańskiego. Okazało się, że czaszki kotów domowych zmniejszyły się na przestrzeni tysięcy lat aż o 25 proc. w porównaniu z czaszkami dzikich kotów.

Badacze podkreślają, że wcześniej zauważono także wpływ udomowienia na ewolucję u innych gatunków zwierząt, m.in. psów, owiec i królików. Specjaliści twierdzą, że ich wnioski nie tylko rzucają nowe światło na niektóre zmiany rozwojowe, jakie może powodować domestykacja zwierząt, ale budzą obawy dotyczące dzikich gatunków, które są "zagrożone poprzez krzyżowanie ich ze zwierzętami domowymi".

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.