Mózgi kotów się kurczą. Naukowcy twierdzą, że to przez ludzi

Mózgi kotów się kurczą. Naukowcy twierdzą, że to przez ludzi
Źródło zdjęć: © Getty Images | Edyta Bulera / 500px
Adam Gaafar

02.02.2022 19:01, aktual.: 02.02.2022 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich 10 tys. lat czaszki i mózgi kotów domowych znacznie się zmniejszyły. Zdaniem naukowców ma to związek z uzależnieniem się tych zwierząt od ludzi.

Badanie, które zostało opisane pod koniec stycznia na łamach Royal Society Open Science, polegało na pomiarach i porównaniu czaszek współczesnych kotów domowych oraz ich dwóch dziko żyjących przodków – żbika afrykańskiego i żbika europejskiego. Zespół naukowców z Austrii i Wielkiej Brytanii odkrył że u udomowionych kotów rozmiar czaszki – a tym samym również mózgu – znacznie się zmniejszył w ciągu ostatnich 10 tys. lat.

Wpływ udomowienia na ewolucję zwierząt

Oczywiście nie musi to mieć związku z poziomem inteligencji u tych zwierząt. Badanie dowodzi jedynie, że warunki domowe oraz sposób, w jaki traktujemy koty, znacząco wpłynęły u nich na rozwój ważnego organu. Udomowienie zwierząt jest też oczywiście związane ze zmianą ich zachowania. Specjaliści zwracają uwagę, że domestykacja kota mogła spowodować "zmniejszenie migracji i proliferacji komórek grzebienia nerwowego, prowadząc do zmniejszenia pobudliwości i strachu".

W najnowszym badaniu naukowcy uwzględnili prace z lat 60. i 70., w których także zauważono, że na przestrzeni lat mózgi kotów domowych znacznie się zmniejszyły. Starsze obserwacje porównywały jednak ich czaszki wyłącznie z czaszkami żbika europejskiego, który nie jest obecnie uważany za bezpośredniego przodka tych zwierząt.

Autorzy postanowili zatem zaktualizować te analizy, uwzględniając w nich również żbika afrykańskiego. Okazało się, że czaszki kotów domowych zmniejszyły się na przestrzeni tysięcy lat aż o 25 proc. w porównaniu z czaszkami dzikich kotów.

Badacze podkreślają, że wcześniej zauważono także wpływ udomowienia na ewolucję u innych gatunków zwierząt, m.in. psów, owiec i królików. Specjaliści twierdzą, że ich wnioski nie tylko rzucają nowe światło na niektóre zmiany rozwojowe, jakie może powodować domestykacja zwierząt, ale budzą obawy dotyczące dzikich gatunków, które są "zagrożone poprzez krzyżowanie ich ze zwierzętami domowymi".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)