Mogą być kluczem do długowieczności. "To tak, jakbyśmy żyli 800 lat"

Golce pisakowe – gryzonie żyjące na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej - od dawna są w centrum uwagi naukowców. Zdaniem uczonych zwierzęta te mogą pomóc ludziom w uzyskaniu długowieczności i dobrego zdrowia.

Mogą być kluczem do długowieczności. "To tak, jakbyśmy żyli 800 lat"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Karen Tweedy-Holmes
Adam Gaafar

Obserwacje golców są prowadzone m.in. przez rosyjskich biologów, którzy od ponad 30 lat badają środowisko naturalne w Etiopii. Przez ten czas naukowcy opisali ponad siedemdziesiąt gatunków zwierząt, z których piętnaście było wcześniej zupełnie nieznanych nauce. Golce, które przez większość czasu mieszkają w podziemnych koloniach, nie bez powodu cieszą się szczególnym zainteresowaniem badaczy.

Zagadka długowieczności

W przeciwieństwie do innych gryzoni, są to zwierzęta długowieczne. Mogą dożywać nawet 32 lat, czyli kilkukrotnie więcej niż myszy czy szczury. Z tego względu golce pisakowe są obecnie najdłużej żyjącymi ze znanych nam gryzoni. Przyczyny ich długowieczności wciąż nie są dobrze znane i stanowią przedmiot badań naukowych.

Oprócz tego golce nie wykazują zewnętrznych oznak starzenia, a starsze osobniki umierają nie częściej niż młode. Gryzonie te są ponadto niezwykle odporne na nowotwory i choroby układu krążenia (do niedawna panował nawet pogląd, że są całkowicie odporne na raka, co okazało się jednak nieprawdą).

– Żyją ponad trzydzieści lat. To niesamowite. To tak, jakbyśmy my (ludzie – red.) żyli osiem wieków. Ponadto to zwierzę najwyraźniej nie odczuwa bólu spowodowanego oparzeniami termicznymi i chemicznymi oraz jest niezwykle odporne na wysokie stężenia dwutlenku węgla – mówi Leonid Ławrenczenko z Rosyjskiej Akademii Nauk, uczestnik etiopsko-rosyjskiej ekspedycji naukowej.

Specjaliści mają nadzieję, że w organizmach golców piaskowych może kryć się wskazówka, która przyczyni się w przyszłości do poprawy zdrowia i życia u ludzi.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.